Зуб мудрості не має жодних особливостей та відмінностей. Не зважаючи на назву, він не впливає на розумові здібності людини та її мудрість. Така назва пов’язана з тим, що він прорізається в останню чергу, саме тоді, коли людина стає розвинутою та набуває мудрості. Не варто шукати прихованого сенсу у їх видаленні.
Зуби мудрості ще називають «вісімками». Це цілком виправдано, якщо рахувати зуби в послідовності від середини кожної щелепи, то зуб мудрості є восьмим.
Загалом у людини виростає чотири «вісімки» – з кожного боку верхньої та нижньої щелеп. Проте у виняткових випадках спостерігається загибель зачатків зубів мудрості, що призводить до того, що вони виростають у меншій кількості.
Більшості пацієнтів нашої клініки досить цікаво дізнаватися про кількість коренів у зубах мудрості.
Цей момент є виключно індивідуальним. Найчастіше, у них спостерігається чотири корені. Проте іноді можуть зустрітися «вісімки» і з п’ятьма коренями. У деяких людей, коріння зубів мудрості можуть навіть зростатися між собою, як справжнє сузір’я.Пацієнти частенько питаються – навіщо ті зуби мудрості взагалі ростуть? Відповідь криється в еволюції людського організму. У стародавні часи їжа була більш жорсткою, проте з плином часу раціон людей кардинально змінився. Ми перестали вживати сире м’ясо та викопані корені рослин. У ті далекі часи, людині дійсно були необхідні усі зуби, включаючи навіть «мудрі». Але у сучасному світі «вісімки» викликають швидше незручності, ніж користь, тому їх видаляють.
Разом з еволюцією змінилася і форма щелеп. Вона перестала бути такою витягнутою. Як наслідок, для зубів мудрості просто не вистачає місця, їх зростання стало досить проблематичним.
«Треті моляри», або ж, так звані, «вісімки», вважаються рудиментом – недорозвиненим органом, потреба в якому зникла в результаті еволюції. До подрібнення їжі залучені лише 28 зубів, а зуби мудрості, навіть здорові, зовсім не впливають на це.
Показання до видалення зубів мудрості
У зв’язку з тим, що «вісімки» прорізаються вже у зрілому віці, коли ясна стають більш жорсткими та сформованими, їх зростання часто супроводжується проблемами. У деяких ситуаціях, це і призводить до їх видалення.
Кишеня ясен
У зв’язку з тим, що «вісімки» ростуть довго – від декількох місяців до 2-3 років, над ними може утворитися наріст з м’яких тканин, який стоматологи називають «капелюхом зуба мудрості». Доки зуб не виросте, наріст покриває його повністю або частково. Відповідно, це призводить до потрапляння в нього їжі, яка надалі загниває. Важливим є те, що жодна ретельна чистка не дозволить витягти з цього капюшона усі залишки їжі.
У таких випадках може з’явитися неприємний запах з рота, а до моменту повного появи зуба мудрості, він практично повністю вражений карієсом і підлягає лікуванню. У більшості випадків, наші стоматологи рекомендують видаляти його з трьох причин:
- Лікування вісімки є проблематичним через його розташування у важкодоступному місці;
- Відсутність функціональної необхідності;
- Утворення кісткової тканини над зубом мудрості.
Наріст кісткової тканини – це серйозна проблема. Зуб стає «заточеним» в кістці й не може повноцінно вирости. Причиною є відсутність/недорозвиненість зубного зачатка або ж неправильне розташування самого зуба, яке називається дистопією.
Така патологія найчастіше вимагає негайного оперативного втручання, тобто видалення зуба мудрості.
Найбільш поширені випадки:
- Лежаче положення;
- Похиле положення;
- Медіальне – коли зуб нахилений вперед.
Якщо «мудрий» зуб завеликий, з’являється ризик пошкодження його сусіда – «сьомого» зуба. Це часто спостерігається, якщо вісімка нахилена в сторону інших зубів. Вона може руйнувати коріння «сімки», викликати запалення ясен та бути причиною гострого болю в щелепі. У деяких ситуаціях, вісімка може вплинути на розташування інших зубів щелепи.
Такі дефекти є важливим показанням до його видалення.
Видалення зуба мудрості
Операції з видалення поділяються на прості й складні. Різниця полягає у складності оперативного втручання та застосуванні технологій. Усі випадки є індивідуальними, вимагаючи попереднього огляду стоматологом.
Просте видалення.
Характерною рисою простого видалення зуба мудрості є відсутність надрізів ясен та висвердлювання його з кісткової тканини. Як правило, така операція займає невелику кількість часу – до 10 хвилин та не є надто травматичною для пацієнта.
В першу чергу, наш стоматолог визначає алергічність пацієнта до різних лікарських препаратів, а також проводить коротке опитування про здоров’я пацієнта та його хвороби. Це необхідно, аби уникнути можливих непередбачених реакцій організму в ході операції.
Далі проводиться анестезія та знеболювання ділянки. Лікар видаляє зуб за допомогою щипців та елеваторів.
Проте операція не закінчується на вилученні зуба з порожнини. Для прискореного загоєння та виключення інфекцій, що залишилася після видалення, лунка вшивається. У випадках, коли видалення було пов’язано із запальними процесами, місце де був розташований зуб мудрості, обробляється антисептичними препаратами, а до цієї порожнини поміщається протизапальний засіб.
Після проведення такої операції пацієнт має записатися на повторну зустріч через 3-4 дні.
Складне видалення.
Складна операція з видалення застосовується у випадках, коли зуби розташовані під шаром кістки. Як правило, це спостерігається у ратинованих та горизонтально розташованих вісімок.
Перед операцією, як і у випадку з простим видаленням, стоматолог завжди цікавиться хворобами пацієнта та наявністю алергії на медичні препарати. Подальші маніпуляції лікаря відбуваються по зразковому плану:
- Знеболення ділянки проведення операції;
- Надріз м’яких тканин та відділення їх від кістки;
- Випилювання кісткової тканини, що знаходиться над зубом;
- Видалення «вісімки»;
- Проведення PRF терапії;
- Обов’язкове зшивання лунок, що утворилися.
Важливим аспектом, що сприяє успішному проведенню операції та подальшому загоєнню – стерильність хірургічного кабінету та суворе дотримання правил антисептики.
При видаленні зубів мудрості стоматологи нашої клініки використовують ультразвукове обладнання, що є менш травматичним у порівнянні зі звичайною бормашиною. Завдяки цьому загоєння ранки відбувається набагато швидше.
Після завершення операції пацієнту необхідно повторно прийти до клініки на наступний день.
Відмінності у видаленні верхнього та нижнього зубів мудрості
У зв’язку з фізіологічними особливостями людського організму, між видаленням «вісімок» на нижній та верхній щелепі існують деякі відмінності.
Кісткова тканина нижньої щелепи є набагато щільнішою. Це призводить до викривлення коренів «нижніх вісімок», і, як наслідок, до деяких труднощів при їх видаленні. Крім того, коронкова частина таких зубів найчастіше захована в яснах, що перешкоджає вільному захопленню та подальшому розгойдуванню.
Видалення зубів на верхній щелепі, як правило, є більш легким. Це пов’язано з тим, що тут відсутні анатомічні бар’єри, що можуть утворити перешкоду для стоматолога. Кісткова тканина у цьому випадку також є менш щільною та податливою.
Ультразвукове обладнання при складному видаленні
Наші стоматології відмовилися від застосування «старих-добрих» бормашин при видаленні зубів. До них на заміну прийшли сучасні технології у вигляді ультразвукових апаратів. Вони мають ряд певних переваг у порівнянні з попередниками:
- Травматизм при видаленні зведений до мінімуму;
- Висока антибактеріальна властивість;
- Менші втрати кісткових тканин;
- Під час проведення операції кістка не нагрівається;
- Більш висока швидкість реабілітації після операції;
- Підвищена швидкість проведення операції.
PRF терапія після видалення
PRF-терапія полягає у введенні плазми до травмованої ділянки тіла. PRF береться у пацієнта з крові, безпосередньо під час процесу проведення операції. Оскільки матеріал є частиною організму – не виникає жодного відторгнення або запальних процесів.
Переваги PRF-терапії:
- Знімає запальні процеси;
- Значно прискорює регенерацію твердих і м’яких тканин після видалення «вісімки»;
- Виключається алергічна реакція в організмі.
Ми не радимо відмовлятися від даної терапії, аби прискорити процес реабілітації та зробити післяопераційний період менш болісним.
За присутності болісних відчуттів у кінці зубного ряду, ми рекомендуємо невідкладно звернутися до стоматологічної клініки на обстеження. Найчастіше, причиною стає раптова «активність» зуба мудрості. Своєчасне виявлення проблеми дозволить уникнути негативних наслідків у вигляді запалення або нагноєння тканин порожнини рота.