Зміст
Кіста на корені зуба – це утворення в тканинах щелепи, здатне доставити масу проблем. Кісту потрібно обов’язково лікувати. Однак є одне «але»: захворювання довгий час протікає безсимптомно, тому найчастіше новоутворення виявляють або випадково, або вже в запущеній стадії. І якщо немає можливості позбутися від неї консервативними методами – потрібно видаляти.
Якісно і безболісно це можна зробити в клініці європейського рівня – «Мед-Део». Устаткування і кваліфікація лікарів дозволяють швидко, безпечно і без болю видалити корінь зуба з кістою.
Що таке цистоектомія кісти в стоматології?
Цистоектомія зуба – це вид хірургічного лікування кісти з видаленням частини кореня ураженого зуба. При діагнозі «кіста кореня зуба» зробити таку операцію потрібно якомога раніше: чим «молодша» кіста, тим простіше пройде її видалення і коротшим буде період реабілітації.
Кіста не загрожує життю, до того ж хвороба довго ніяк себе не проявляє. Навіщо ж погоджуватися на операцію, якщо нічого не турбує? На жаль, поява проблем це справа часу. Кіста зростає, стоншуючи щелепну кістку. А значить, при невеликому зусиллі можливий перелом щелепи. Дефект виникає після запалення в кореневих каналах. Всередині – рідина з частинками розпаду тканин і мікроорганізмами. Таке утворення у верхній щелепі може залучити в процес гайморові пазухи, слизову носа, призвести до втрати зубів та інших неприємностей.
Ефективно припинити процес руйнування тканин допоможе метод по усуненню кістозного утворення без втрати зубів – цистоектомія. Стоматологи «Мед-Део» вже провели сотні цистоектомій, зумівши зберегти зуб, навіть який вважався безнадійним. При цьому, якщо зуб під коронкою або є інша ортопедична конструкція, вона також залишається в цілості й схоронності, щоб прослужити ще багато років.
Показання до цистоектоміі
Рішення про цистоектомію приймається після розгляду кількох чинників – тип кісти, загальний стан здоров’я пацієнта, його вік та інші нюанси.
Операція з видалення кістозного утворення з коренем зуба без порушення цілісності зубного ряду це досить трудомістка процедура. Тому вдаються до неї тільки при наявності показань. До них відносяться ситуації:
- розмір кісти перевищує 0,8 см;
- кількість уражених зубів – не більше двох;
- дефект виник внаслідок патології одонтогенного епітелію;
- важкодоступність кістозної капсули для інших методів;
- терапія не дала ефекту.
До операції і після неї обов’язково пломбуються корені всіх залучених зубів.
Протипоказання до операції
Як будь-яке радикальне втручання, цистоектомія кісти зуба має протипоказання. Не рекомендовано вдаватися до такої операції, якщо:
- зуби занадто рухливі;
- суттєво зруйнована коронка зуба;
- загострився пародонтит;
- є вірусні захворювання;
- існують проблеми з серцево-судинною системою;
- значна частина кореня пошкоджена;
- малий обсяг кістки;
- є онкологія, цукровий діабет.
Але в будь-якому випадку, фахівці «Мед-Део» знайдуть вихід із ситуації і обов’язково допоможуть позбутися від кісти на корені зуба.
Як відбувається операція з видалення кісти зуба з коренем в «Мед-Део»?
Фахівці «Мед-Део» практикують зубозберігаючий підхід до лікування стоматологічних захворювань.
Сама операція не дуже складна для виконання, але вимагає певних профільних навичок від хірурга. Бувають і непрості ситуації. Наприклад, коли кіста стоншує щелепну стінку практично до повного зникнення.
Цистоектомія проводиться як на нижній, так і на верхній щелепі. Під час хірургічного втручання кіста повністю очищується, а далі порожнина заповнюється заміщуючим тверді тканини препаратом і ізолюється мембранами. Видалення кореня зуба з кістою скорочує час лікування і сприяє скороченню реабілітаційного періоду.
Всю процедуру можна описати у кілька етапів:
- надріз скальпелем м’яких тканин;
- оголення кісткової стінки;
- видалення кортикальної пластинки;
- видалення верхівки кореня зуба разом з вогнищем запалення;
- ретельне очищення порожнини від вмісту;
- наповнення простору кісткоутворюючим препаратом;
- накладання швів.
Тривалість операції визначається складністю робіт. Як правило, процедура займає не більше години. При необхідності здійснюється ретроградне пломбування каналів. Від точності роботи хірурга, скрупульозності очищення і дотримання рекомендацій під час відновного періоду залежить швидкість загоєння і ймовірність рецидиву захворювання. Кваліфікація персоналу «Мед-Део» гарантує ретельне видалення некротизованої тканини, відсутність ризику пошкодження гайморових пазух (цистоектомія з резекцією верхівки кореня зуба у верхній щелепі), коренів сусідніх одиниць і нервових закінчень.
Період реабілітації
Операцію проводять амбулаторно, під наркозом або анестезією. Як правило через годину-півтори після цистоектомії пацієнт може йти додому. На відновлення знадобиться кілька днів. У місці операції може відчуватися несильний біль і невеликий набряк. Пацієнту призначають антибактеріальні препарати, протизапальні засоби. При інтенсивних болях, що іррадіюють у скроні, шию прописують знеболююче. Через 10-14 днів шви знімають, але працездатність відновлюється вже через 4-5 днів.
Набряклість і невелика кровотеча це нормальне явище після видалення кісти з коренем зуба. Через пару днів після цистоектомії потрібно прийти на огляд до стоматолога, щоб перевірити як йде регенерація. Якщо виникли сумніви в ході одужання, то потрібно проконсультуватися зі стоматологом.
Для контролю виліковування необхідно через півроку зробити повторний рентгенівський знімок прооперованого зуба.
Які можуть бути ускладнення після операції і як їх уникнути?
При будь-якому хірургічному втручанні існує ризик неприємних наслідків. Можливі ускладнення цистоектоміі це:
- запалення рани;
- шви, що розійшлися;
- інфікування;
- хитання зуба;
- рецидив захворювання;
- гнійний синусит;
- кровотеча.
Наслідки можуть бути варіантом норми або патологічними. Так, фебрильна температура це нормально, але якщо вона не знизилася до нормальних значень через 2-3 дні потрібно якомога швидше звернутися до стоматології. Недотримання дієти може призвести до хитання зуба. Це ускладнення можна виправити, якщо відразу ж відвідати стоматолога. Білястий наліт на слизовій може супроводжувати природний процес загоєння або гнійної інфекції.
Найчастіше ускладнення виникають при недотриманні пацієнтами рекомендацій лікаря. Уникнути більшості ускладнень можна, якщо:
- не нехтувати прописаними процедурами і медикаментами;
- уникати травмуючої їжі, в тому числі холодної та гарячої;
- акуратно чистити зуби і обережно полоскати рота;
- не робити зігріваючих компресів, гарячих ванн;
- обмежити (а краще виключити) алкоголь, куріння.
Після цистоектоміі протягом півроку слід дотримуватися щадної дієти – виключити тверді продукти типу сухарів і горіхів. Гігієну рота краще також здійснювати за допомогою спеціальної антибактеріальної зубної пасти.
Також негативні наслідки можуть спричинити непрофесійні дії хірурга – інфікування здорових тканин, руйнування кореня, неповна резекція, травмування гайморової пазухи (гнійний поліпозний синусит) або перфорація носової (кровотеча з носа), пошкодження трійчастого нерва (оніміння обличчя). Тому варто бути уважним при виборі клініки. Мед-Део в Києві – надійний медичний заклад з бездоганною репутацією, сучасним обладнанням і повним штатом кваліфікованих фахівців. Записатися на прийом можна цілодобово.
Автор стоматолог-хірург Свіржевський Юрій Валерійович