RUUA

Скільки разів поспіль можна робити рентген зуба?

Сколько раз подряд можно делать рентген зуба фото

Рентген зубів – головна частина діагностування захворювань у сучасній стоматологічний практиці, яку призначають з метою якісної оцінки особливостей будови і стану зубного ряду, щелеп, а також виявлення можливих патологій. Візуальний огляд не дає можливості повноцінно дослідити зубощелепну систему.

Однак, існуючі рентгенологічні методики і технології дозволяють виявити хворобу зуба вже на початкових стадіях, забезпечуючи правильність надання діагнозу. Для якісного лікування деяких захворювань і виправлення дефектів часто буває недостатньо однієї процедури, що змушує пацієнтів замислитися, скільки разів поспіль можна робити рентген зубів без шкоди здоров’ю. У нашій клініці застосовуються сучасне медичне обладнання, що забезпечує мінімальне навантаження під час обстеження. Проте, фахівці «Мед-Део» суворо дотримуються вимог захисту, щоб наші відвідувачі були в цілковитій безпеці.

Види досліджень

Універсального методу для проведення рентгенодіагностики немає. Тому клініки і центри стоматології вдаються до кількох методів рентген обстеження. Для того, щоб оцінити ефективність пломбування каналу, доцільніше зробити радіовізію. Вона детально відображає стан певного зуба, чого не можна на панорамному знімку.

Для того щоб докладніше розібратися в питанні, розглянемо технології,  які найчастіше застосовуються під час діагностики захворювань зубів і щелеп.

 • Ортопантограма або іншими словами – панорамний знімок. Він вважається одним з найбільш детальних і дає можливість оцінити загальний стан щелеп та зубів, допомагаючи виявити джерело проблеми в кісткових і м’яких тканинах. Сучасна цифрова радіовізія випускає набагато меншу кількість короткохвильового електромагнітного випромінювання, ніж плівкова.
 • Комп’ютерна томографія. Цей спосіб надає великий обсяг інформації, відображає внутрішню будову, візуалізує осередок ураження. Томограма працює за пошаровим принципом: томограф виробляє серію знімків зубів, які за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення «склеюються» в тривимірну модель потрібної частини зубощелепної системи. Завдяки КТ, стали можливі такі складні стоматологічні послуги, як кісткова пластинка і встановлення зубних імплантатів.
 • Радіовізіографія (вона ж прицільний знімок від 1 до 3 зубів). Є найбільш детальним і безпечним методом з типів рентгена зуба. Характерні властивості технології – мінімум іонізуючого потоку, висока точність, мінімальне спотворення.

Крім того, існує оклюзійний тип обстеження (вприкус), який призначається дітям, коли немає можливості отримати гарний прицільний знімок. В окремих випадках може знадобитися МРТ. Тоді хвилювання за променеве навантаження можна відкинути. Магнітно-резонансна томографія дає нульову дозу радіації та базується на інших принципах.

Яка шкода від рентгена в стоматології

Багато людей, котрим призначили рентген знімок зубів, іноді відчувають занепокоєння, напруженість, не кажучи вже про ситуації, коли для лікування необхідно провести кілька рентгенологічних обстежень. Адже кожен знає, що іонізуюче випромінювання рентгена, як і будь-яка інше променеве навантаження, впливає на здоров’я людини. Тим не менш, не варто лякатися призначення рентгена зубів.

Стоматологи найчастіше вдаються до таких видів рентгенології зуба, як КТ, прицільні (радіовізіографія) і панорамні знімки щелепи та зубів. Найбільшу дозу променевого навантаження (із зазначених методів) отримують під час проведення комп’ютерної томографії. Найбезпечнішим серед даних методів вважається прицільний знімок, який досліджує стан одного (максимум двох) зуба і потрібної ділянки кістки. Величина навантаження панорамного рентгена зуба знаходиться між показниками КТ і прицільного методу обстеження.

«Страшні» рентгенівські промені громіздкою старої апаратури вже в минулому. Ситуація давно змінилася. Вузький пучок випромінювання (точкове фокусування) і короткий час впливу зводять до мінімуму можливий ризик променевого навантаження. Люди постійно піддаються опроміненню. Природний радіоактивний фон необхідний для  повсякденної життєдіяльності людини. І якщо порівнювати дози, то на сонячному пляжі засмагаючи, ви отримуєте більше опромінення, ніж від рентгенодіагностики зубів. Три години за монітором комп’ютера дорівнюють одному знімку стоматологічного рентгена. Ті ж 3 години на літаку – п’ять прицільних знімків на сучасному обладнанні нашої клініки, які допоможуть уникнути безліч неприємних і хворобливих ускладнень.

Протипоказання до проведення рентгена

Діагностичні процедури в стоматології за допомогою рентгена мають свої обмеження і протипоказання.  Не роблять рентген пацієнтам:

 • з кровотечею в ротовій порожнині;
 • в несвідомому або критичному стані;
 • з психічними розладами;
 • при декомпенсованому діабеті;
 • з серйозно зниженим імунітетом.

За відносних протипоказаннях питання вирішується індивідуально. Для вагітних також існують деякі обмеження в проведенні процедури. На ранніх термінах (перший триместр) рентген зубів не роблять, якщо ситуація не передбачає переривання вагітності або невідкладну швидку допомогу. Другий і третій триместр – лише за крайньої необхідності, після консультації з лікарем про ризики процедури для малюка. Грудне вигодовування є відносним протипоказанням. Годуючим бажано проводити цифрову діагностику, а після сеансу (більше для заспокоєння) зробити пропуск у годуванні.

Заходи захисту від рентгенівського випромінювання

Рентгенівське випромінювання володіє однією важливою і корисною в діагностиці властивістю – прекрасну проникаючу здатність. Проте, при дотриманні нескладних правил, якісній рентгенівській апаратурі і передбачених заходів захисту – це доступний, швидкий, більш-менш безпечний та інформативний метод обстеження.

Часто пацієнти побоюються за найчутливіші до випромінювання органи – статеві, щитовидну і вилочкову залози. Однак, вони знаходяться або далеко від зони обстеження, або прикриваються захисними пластинами (свинець), спеціальним фартухом. Крім того, в залежності від методу обстеження, можна звести дозу опромінення до мінімуму:

 • індивідуальні засоби захисту для всього тіла і комір на шию (екранувати щитовидку);
 • використання коліматора, що змінює контур і зменшує розмір променя;
 • застосування цифрових датчиків, що знижують час опромінення.

Завдяки вдосконаленому медобладнанню, сам процес став короткочасним. При зменшенні часу опромінення в чотири рази, досягається зниження на 90% променевого навантаження. І вийти за межі  дозволених доз тепер проблематично.

Допустима доза променевого опромінення

Природне фонове опромінення становить в середньому 2400 мкЗв на рік. Згідно з медичними нормами, нешкідливо для здоров’я дорослої людини можна «додати» 1000 мкЗв на рік. Наскільки ж небезпечна рентгенологічна діагностика? Якщо перевести цей параметр в стоматологічний рентген зубів, отримаємо не менше 400 прицільних знімків, або близько 80 цифрових панорамних (40 в плівковому варіанті), або 20 комп’ютерних томографій. Негативного впливу на здоров’я не буде навіть при плівковому способі ортопантомограми, доза опромінення не перевищить 30 мкЗв. При цьому, одна доза радіовізіографії складе всього 2-3 мкЗв. Для порівняння, звична флюорографія грудної клітини принесе близько 50 мкЗв.

Дітям також роблять рентгенівський знімок зубів. Дитяча «норма» не більше 400 мкЗв на рік. Однак і цієї позначки досягти за рік неможливо, роблячи стоматологічну рентгенографію: таку кількість знімків не призначить жоден стоматолог.

Використання рентгенівських досліджень в стоматології абсолютно виправданий і безпечний спосіб. Ступінь можливого ризику настільки незначний, що ним можна знехтувати. А тим, хто все ще має сумніви, рекомендується звертатися до солідної клініки з блискавичною репутацією і рентген-обладнанням високого класу.

Досвідчені фахівці в «Мед-Део» не призначать таку діагностику даремно і докладуть усіх зусиль, щоб зробити обстеження комфортним, безпечним та якісним. Будьте здорові!

Відгуки

Оцінка:

Поставьте оценку: выберите от 1 до 5 звезд

Ваш email не буде опублікований на сайті

Інші статті в нашому блозі

07/06/21
Зубні імпланти MegaGen AnyOne: повний огляд

Про виробника Mega Gen Корейська компанія MegaGen – гостя з майбутнього в світі дентальної імплантології. Вона лідирує серед...

Читати повністю
31/05/21
Огляд унікального імплантату NobelActive

Імплантати NobelActive – це зразковий рівень ефективності під час лікування людей, які потребують якісного відновлення зубно...

Читати повністю
26/08/20
Скільки разів поспіль можна робити рентген зуба?

Рентген зубів – головна частина діагностування захворювань у сучасній стоматологічний практиці, яку призначають з метою якіс...

Читати повністю
28/07/20
Вибір інструментів для ендодонтичного лікування

Інструментальні методи обробки кореневих каналів в стоматології постійно удосконалюються вже протягом чотирьох десятиліть. У...

Читати повністю
18/03/20
Що необхідно знати про коронавірус?

Ми в Мед Део розуміємо, що багато хто зараз стурбований епідемією коронавірусу у світі. У зв'язку з цим виникають логічні за...

Читати повністю
08/11/18
Як правильно чистити зуби?

Людям здається, що вони знають, як чистити зуби, але не завжди це так. Від правильності цього процесу залежить здоров'я зубі...

Читати повністю
30/10/18
Лікування зубів з анестезією під час вагітності

У вагітних жінок деколи виникають проблеми з зубами. Це пов’язано з тим, що кальцій, який перебуває в їх організмі, активно ...

Читати повністю
25/10/18
Анатомічна будова зуба людини

Людський зуб влаштований складніше, ніж це може здаватись. Він відповідає за кілька важливих функцій: жування, формування го...

Читати повністю