RUUA
Лікування періоститу в Києві

Первинна консультація лікаря

безкоштовно*

Запис по телефону

(044) 394-90-94
* за умови подальшого лікування в клініці

Лікування періоститу в Києві

Зміст

Мало хто знає, що періостит щелепи – це медичний термін всім відомого запалення окістя, яке в народі називають «флюс». Як правило, виникає захворювання на тлі інфекції. Але буває і асептична форма періоститу. У будь-якому випадку без адекватної медичної допомоги запалення окістя перейде на більш глибокі шари, проникне в кісткову тканину. І тоді наслідки періоститу доведеться виправляти не тільки стоматологам, а й їхнім колегам інших медичних спеціальностей. Тому припухлі хворобливі ясна це серйозний привід для звернення до стоматологічної клініки. Зручно, безпечно і недорого вилікувати запалення окістя можна у стоматології «Мед-Део» (Київ).

Що таке періостит щелепи?

Окістя – це тонкий шар сполучної тканини, яка пов’язує зуб з прилеглими м’язами. Ще одна її функція – захист кістки і участь у кісткоутворенні. При пошкодженні або інфікуванні, вона відшаровується від кістки, і виниклу порожнину заповнює серозна рідина або гній. Інфекційно-запальний процес окістя і називають періоститом. При цьому відбувається набрякання ясен з пульсуючим болем в щелепі – той самий стан, який люди звикли описувати як «флюс».

Періостит верхньої щелепи дає набряклість верхньої губи і частини обличчя (під оком з боку вогнища запалення). Якщо запалення окістя вразило нижню щелепу, то опухає нижня частина щоки, набряк поширюється на область підборіддя і нерідко може супроводжуватися запаленням лімфовузлів шиї. Також запалення залучає до патологічного процесу судини і кістки.

Іноді гнійний мішечок розривається, і через свищ в яснах вміст випливає в порожнину рота. Однак це принесе тільки тимчасове полегшення. Без належної стоматологічної допомоги процес буде повторюватися знову і знову, але вже в більшому обсязі, поширюючись на навколишні тканини і формуючи нові гнійники. Відтягувати відвідування лікаря просто небезпечно.

Причини виникнення флюсу

Основна причина виникнення періоститу це інфекційно-запальне вогнище в порожнині рота. Захворювання може бути ускладненням гострого гінгівіту, пульпіту, альвеоліту, інших хвороб ротової порожнини. Запалення окістя може розпочатися при попаданні в ясенну кишеню частинок їжі, які починають там гнити. Гнійна капсула зростає, досягає періосту (окістя) і викликає запалення.

Класичною, найбільш поширеною причиною розвитку захворювання є карієс, ускладнений пульпітом. Запалення переходить на навколозубні тканини (періодонтит), потім уражається окістя.

До найбільш рідкісних причин періоститу відносяться ревматичні захворювання, алергія, хвороби вен, хронічні соматичні патології, специфічні інфекції. Таким чином, фактори виникнення флюсу це:

 • запущений карієс;
 • прикоренева кіста;
 • потрапляння інфекції з лімфою або кровотоком з інших вогнищ в організмі;
 • пошкодження зуба, щелепи;
 • гнійники на шкірі обличчя;
 • інфікування після видалення зуба;
 • утруднене прорізування або патологічний ріст зубів;
 • переохолодження, стресові ситуації.

Сприятливими факторами служать погана гігієна рота і знижений імунітет. У рідкісних випадках захворювання виникає внаслідок пухлин кістки і при хронічних хворобах внутрішніх органів.

Флюс у дітей розвивається на тлі:

 • гідрофільності м’яких тканин;
 • порушення мінералізації кістки;
 • великого обсягу губчастої тканини;
 • несформованого імунітету;
 • підвищеної активності еластичного окістя;
 • інтенсивного кровообігу.

Гостра форма у дітей швидко стає хронічною, і внаслідок особливостей віку, призводить до гіперостозу. Позбавте дитину від тривалого складного лікування, зверніться до стоматологів «Мед-Део» вчасно.

Симптоми періоститу

Характерною візуальною ознакою періоститу є наявність ущільнення на яснах, при пальпації якого відчувається різкий біль. Має запалення окістя щелепи симптоми і такого типу, як:

 • набряклість з боку вогнища запалення;
 • почервоніння слизової;
 • біль при жуванні, вживанні гарячої їжі, натисканні;
 • припухлість, спотворення рис обличчя;
 • збільшення лімфовузлів (нечасто);
 • обмеження рухливості скронево-щелепної системи.

Біль може віддавати в скроню, вухо, око, бути гострим або тягнучим. У процес може бути залучений лицевий нерв, крила носа, вушні раковини. Стає важко відкрити рот, жувати і ковтати, складно рухати язиком.

При гнійному періоститі з’являються симптоми загальної інтоксикації організму – температура і озноб, головний біль, слабкість, порушення сну і апетиту. Може з’явитися свіщовий хід, через який виходить гнійний вміст.

При підозрі на флюс потрібно терміново звернутися до стоматології. Хвороба схильна прогресувати. Біль при цьому посилюється, інші ознаки стають яскравішими, додаються нові симптоми. Ігнорування стану і самопризначені ліки можуть призвести до серйозних ускладнень. У тому числі – до запалення черепних пазух і зараження крові.

Види періоститу

Класифікують захворювання по декількох категоріях:

 • причина виникнення (запальний, лімфогенний, гематогенний, травматичний, алергійний);
 • характер поширення (дифузний або вогнищевий);
 • місце розташування (верхня або нижня щелепа);
 • перебіг захворювання (гостра або хронічна форма).

Найчастіше зустрічається періостит нижньої щелепи, де хвороба протікає важче. Для гострої стадії типовий стрімкий розвиток з яскраво вираженою симптоматикою. Гострий періостит має дві форми:

 • гнійна (інфекційний тип);
 • серозна (частіше травматичного походження).

Хронічний періостит окістя, як правило, є наслідком запущеного або недолікованого флюсу. При хронічному перебігу захворювання також розрізняють дві форми:

 • проста, з появою молодої кісткової тканини;
 • осифікуюча, з патологічним ростом кісткової маси.

Наслідки простої форми періоститу оборотні. При осифікуючій процес поширюється на все окістя і призводить до деформації щелепної кістки.

Також існує хронічний фіброзний періостит, який періодично загострюється.

Діагностика та способи лікування періоститу в «Мед-Део»

Найчастіше для постановки діагнозу стоматологу достатньо огляду порожнини рота. Однак необхідно визначити загальний стан ротової порожнини, тяжкість захворювання, оцінити межі запалення та інші нюанси. Тому при діагностиці періоститу призначають:

 • аналіз крові;
 • рентгенограму щелепи.

Запалення окістя по симптоматиці схоже з деякими патологіями щелепно-лицьової області. Тому періостит слід диференціювати з гострим остеомієлітом, абсцесом, лімфаденітом, періодонтитом, флегмоною, іншими захворюваннями. Для уточнення діагнозу можуть знадобитися ортопантомограма та обстеження на томографі (КТ, МРТ). За результатами діагностики, лікар складає план лікування або приймає рішення про термінове хірургічне втручання.

Особливості лікування гострого періоститу

На початковій стадії серозного періоститу достатньо чищення тканин від гною, пломбування каналів і медикаментозної терапії (антибіотики, полоскання). Далі призначають фізіотерапію – ультразвук, електрофорез.

Гострий гнійний періостит має свої особливості лікування. Як правило, необхідна хірургічна стоматологія. Операція проходить в кілька етапів:

 • анестезія;
 • надріз ясен із захопленням окістя;
 • розтин гнійної порожнини;
 • вичищення вмісту;
 • обробка антисептиком;
 • установка дренажу.

Виділення гнійного ексудату триває кілька днів. Лікар прописує препарати для полоскання, антибактеріальну терапію, анальгетики і призначає дату заміни дренажу. Зазвичай в накладенні швів немає необхідності – ранка затягується самостійно. Якщо процес далеко не зайшов, вдається зберегти зуб. У важких випадках потрібне видалення ураженого зуба (або декількох), а іноді частини окістя або навіть щелепної кістки.

Фахівці клініки «Мед-Део» якісно і без болю допоможуть позбутися від періоститу будь-якої форми і стадії. Кваліфікація стоматологів, медобладнання експертного класу та якісні препарати дозволяють надати професійну стоматологічну допомогу при запаленні окістя у дорослих і дітей.

Автор стоматолог-хірург Свіржевський Юрій Валерійович

Стоматологи-хірурги

Любченко Олексій Олександрович

стоматолог-ортопед, стоматолог-хірург

Більше про лікаря

Свіржевський Юрій Валерійович

стоматолог-імплантолог, стоматолог-терапевт, стоматолог-хірург

Більше про лікаря

Сторож Андрій Вікторович

стоматолог-терапевт, стоматолог-хірург

Більше про лікаря

Ярмоленко Катерина Петрівна

стоматолог-ортопед, стоматолог-терапевт, стоматолог-хірург

Більше про лікаря

Бенедис Сергій Сергійович

стоматолог-ортопед, стоматолог-терапевт, стоматолог-хірург

Більше про лікаря

Єфімов Михайло Олександрович

стоматолог-імплантолог, стоматолог-хірург

Більше про лікаря

Відгуки

Оцінка:

Поставьте оценку: выберите от 1 до 5 звезд

Ваш email не буде опублікований на сайті

Запишіться на Первинну консультацію

або телефонуйте

(044)394-90-94

Якщо зателефонувати немає часу або можливості, просто заповніть форму заявки і ми зв'яжемося з Вами в зручний для Вас час.

Заповніть формуНатискаючи кнопку “Записатися на прийом”, Ви погоджуєтеся
на обробку персональних даних та з політикою
Конфіденційності

Отделение

ст. м. Академгородок, Киев, Украина

Описание

Отделение 2

улица Героев Днепра, Киев, Украина

Описание 2

Отделение 3

ул. Пушкинская, 9б, Киев, Украина

Описание 3

Отделение 4

м. Позняки просп. П. Григоренка, 5А

Описание 4