RUUA

Вибір інструментів для ендодонтичного лікування

Удаление нерва зуба фото

Інструментальні методи обробки кореневих каналів в стоматології постійно удосконалюються вже протягом чотирьох десятиліть. У 1998 році для виготовлення ендодонтичних файлів було запропоновано використовувати NiTi сплав або, як його називають, нітинол. Головною причиною цього є те, що файли зі сплаву нікелю й титану більш гнучкі, ніж інші того ж розміру, і можуть обробити викривлені канали. Розглянемо п’ять поколінь ендодонтичного інструментарію з нікель-титанового сплаву, проаналізовано їх переваги та недоліки.

Історія ендодонтичних інструментів

Історія ендодонтичного лікування інструментами пройшла стадії від використання ручних інструментів з нержавіючої сталі до сучасних нікель-титанових файлів, за допомогою яких формується кореневий канал. Ретельне правильне формування кореневого каналу з урахуванням анатомії (біологічна потреба обробки), повна дезінфекція і обтурація залишаються головними принципами ендодонтичного лікування і на сьогодні.

У щоденній ендодонтичній практиці лікарям-стоматологам доводиться стикатися з такими випадками:

  • Відсутність зорових контурів кореневого каналу на рентгенівському знімку або комп’ютерній томографії може означати наявність вузьких або облітерірованних каналів;
  • різкі викривлення і різні варіанти розташування додаткових кореневих каналів;
  • широкі кореневі канали від коронарної до апікальної зони.

Еволюція ендодонтичних інструментів

Механічні властивості NiTi сплаву пов’язані з його здатністю бути в 2-х станах: мартенсит (механічне навантаження) і аустеніт (без навантаження).

Більшість металевих сплавів деформується в межах від 0,1% до 0,2%, в той час, як NiTi сплав – до 8%. Таким чином він має більш широкий діапазон зміни форми при додатку механічної сили зі здатністю повернутися в початковий стан без її застосування. Саме цю властивість стали називати «пам’яттю форми».

Наступним кроком на шляху вдосконалення NiTi сплаву було створення М-Wire, який, завдяки інноваційній термічній обробці, придбав гнучкість, в 4 рази більшу, ніж попередній сплав. Нова сучасна металургія пішла ще далі і створила сплав не просто гнучкий, стійкий до циклічних навантажень, але також має фіксовану точку стадії мартенситу після певного механічного навантаження без зворотної пластичної деформації. Тобто ендодонтичний інструмент здатний залишатися в зігнутому стані після навантаження без пошкоджень. Це стало можливо після спеціальної термічної обробки сплаву, що додало йому золотистий колір.

Перші нікель-титанові ротаційні ендодонтичні інструменти були запропоновані доктором McSpadden в 1992 році і мали постійну 2% конусність, потім в 1994 році пішли Profiles доктора Jonson, інші роторні системи, такі як Light Speed ​​(Senia and Widey), Quantec (McSpadden), Gt Rotary System (Buchanan), з’явилися дещо пізніше.

Ендодонтичні інструменти першого покоління

Ендоінструменти першого покоління були створені зі звичайного NiTi сплаву і мали постійно фіксовану конусність на робочій частини 4%, 6%, 8%, 10%, 12%, тому для повної обробки одного кореневого каналу необхідно було використовувати 5-6 ендодонтичних інструментів. Частий крок спіралі дозволяв їй бути гнучкою, а пасивна нарізка радіальних фасок добре центрована їх у викривлених каналах.

Ендодонтичні інструменти другого покоління

Для нівелювання цих недоліків були запропоновані більш високі швидкості руху файлів та альтернативні поперечні перерізи. До цієї лінійки відноситься: Endosequence (Brasseler USA), Biorace (FKG Dentaire), M-TWO (Sweden & Martina), Flexmaster (Dentsply), Hero 642 (Micro-Mega). Більш досконалою системою з цієї лінійки стали позиції зі змінною конусністью ProTaper (Dentsply).

У 1990-х рр. на ринку стоматології з’явилися ендодонтичні інструменти другого покоління. Їх основна відмінність – наявність активних ріжучих фасок, що дозволяло швидше і ефективніше зрізати дентин в кореневих каналах зуба. Деякі з них мали постійну конусність і різну форму поперечного перерізу, що мінімізувала вкручуючий ефект. Деякі виробники застосовували електричне полірування для видалення всіх нерівностей з поверхні файлу, що утворюються в результаті звичайного шліфувального процесу. Однак електрополіровка затуплює ріжучі грані ендодонтичних інструментів, що доведено науково і клінічно. Клініцисту знову доводилося застосовувати зайвий тиск на файл, що призводило до заклинювання, ефекту шурупа.

Ендодонтичні інструменти третього покоління

У 2007 році з’явилося наступне покоління ендодонтичних файлів з термічно обробленого нікель-титанового сплаву. Це значно покращило їх стійкість до циклової втоми і зробило більш безпечною роботу в викривлених каналах зуба. Приклади брендів, що працюють за цією технологією: HyFlex (Coltene), GT, Vortex, Wave One (Dentsply).

Ендодонтичні інструменти четвертого покоління

Покращена геометрія поперечного перерізу і неоднакове значення кутів за годинниковою і проти годинникової стрілки значно поліпшили здатність цих файлових систем безпечно і швидко просуватися в кореневому каналі. Мінлива конусність дозволила обробити однією одиницею більшу частину клінічних випадків. Утворення дентинної стружки і товщина змащеного шару при роботі реципрокними файлами зменшилися. Все ж досить велика конусність у верхній і апікальної частинах інструменту Wave One створювала ризик транспортації апікального звуження і послаблення кореня у верхній його третині.

Wave One можна віднести і до 4-го покоління файлів, які не здійснюють ротаційних рухів, а рухаються зворотно-поступально за годинниковою стрілкою і проти годинникової стрілки. Це реципрокні файлові системи. Саме інновації в реципрокних технологіях привели до появи четвертого покоління файлів. Достатньо всього лише однієї одиниці для повного препарування кореневого каналу. Ручна техніка збалансованих сил була застосована як основа для механічної обробки кореневого каналу. У 2008 році Dentsply International прийняла концепцію техніки «одного файлу», в 2011-му році були випущені однофайлові системи Wave One і Reciproc, де три цикли руху за годинниковою і проти годинникової стрілки становить 360 градусів.

Ендодонтичні інструменти п’ятого покоління

П’яте покоління ендодонтичних файлів Protaper next (PTN) більше пов’язано зі зміною геометрії поперечного перерізу ендодонтичного інструменту, що здійснює ротаційні рухи. Склад і якість сплаву такі ж, як у Wave One, M-wire, зі зниженням циклової втоми на 400% в порівнянні з файлами з традиційного нікель-титанового сплаву.

Форма поперечного перерізу – прямокутник зі зміщеним центром – має ряд незаперечних переваг:

  • При ротації відбувається механічний рух, який поширюється вздовж активної частини ендодонтичного інструменту. Дотик кореня з дентином лише в двох точках призводить до плавних розхитуючих  рухів, що мінімізує зчеплення зі стінками кореня і зменшує ймовірність заклинювання інструменту і ефект закручування.
  • Дизайн файлу зі зміщеним центром дає додатковий простір за поперечним перерізом для виведення стружки, що автоматично знижує торсіонне навантаження, запобігаючи поломку файлу. Поломка багатьох ендодонтичних інструментів відбувається через заповнення проміжків між ріжучими гранями.
  • Файл зі зміщеним центром виробляє хвилю, що нагадує синусоїду. В результаті більш тонкий і гнучкий файл PTN може здійснювати більший вплив, ніж інші з аналогічними вихідними даними.

Мінлива запатентована конусність дозволяє мінімізувати кількість використовуваних файлів для повного препарування кореневого каналу і скоротити їх всього лише до двох-трьох.

Файли PTN використовують при однаковій швидкості 300 об./хв і значенні торки 2-5, в залежності від товщини ендодонтичного інструменту.

Ротаційні інструменти при обертанні піддаються торсійним і циклічним навантаженням. Реципрокні руху знижують торсионную і циклічну навантаження значною мірою, в порівнянні з ротаційними файлами.

Wave One Gold (WOG) працює в реверсному режимі «збалансованих сил» і наводиться в дію попередньо запрограмованість двигуном (X-Smart Plus, Dentsply Sirona) або новим ендомотором X-Smart IQ, Dentsply Sirona. Заклинювання ендодонтичного інструменту відбувається набагато рідше, ніж у ротаційних файлів, зменшення кількості циклів при проходженні кореневого каналу одним інструментом і надзвичайно гнучкий еластичний сплав знижують циклічну втому.

Поперечний переріз цього файлу – це ексцентричний паралелограм, що контактує зі стінками кореня однією або двома точками. Такий перетин дозволяє зменшити блокування ендодонтичного інструменту в кореневому каналі, збільшити простір для виведення тирси, значно знизити ефект вкручування.

На закінчення варто відзначити, що інноваційний дизайн і металургія файлів Wave One Gold демонструють прекрасну ріжучу ефективність, гнучкість, зниження ризиків ятрогенних ускладнень при одноразовому використанні, більшу впевненість в складних клінічних випадках, безпеку, простоту застосування і чудові результати.

Автор статті стоматолог-ендодонтист клініки «Мед-Део» Олена Томашевська

Відгуки

Оцінка:

Поставьте оценку: выберите от 1 до 5 звезд

Ваш email не буде опублікований на сайті

Інші статті в нашому блозі

07/06/21
Зубні імпланти MegaGen AnyOne: повний огляд

Про виробника Mega Gen Корейська компанія MegaGen – гостя з майбутнього в світі дентальної імплантології. Вона лідирує серед...

Читати повністю
31/05/21
Огляд унікального імплантату NobelActive

Імплантати NobelActive – це зразковий рівень ефективності під час лікування людей, які потребують якісного відновлення зубно...

Читати повністю
26/08/20
Скільки разів поспіль можна робити рентген зуба?

Рентген зубів – головна частина діагностування захворювань у сучасній стоматологічний практиці, яку призначають з метою якіс...

Читати повністю
28/07/20
Вибір інструментів для ендодонтичного лікування

Інструментальні методи обробки кореневих каналів в стоматології постійно удосконалюються вже протягом чотирьох десятиліть. У...

Читати повністю
18/03/20
Що необхідно знати про коронавірус?

Ми в Мед Део розуміємо, що багато хто зараз стурбований епідемією коронавірусу у світі. У зв'язку з цим виникають логічні за...

Читати повністю
08/11/18
Як правильно чистити зуби?

Людям здається, що вони знають, як чистити зуби, але не завжди це так. Від правильності цього процесу залежить здоров'я зубі...

Читати повністю
30/10/18
Лікування зубів з анестезією під час вагітності

У вагітних жінок деколи виникають проблеми з зубами. Це пов’язано з тим, що кальцій, який перебуває в їх організмі, активно ...

Читати повністю
25/10/18
Анатомічна будова зуба людини

Людський зуб влаштований складніше, ніж це може здаватись. Він відповідає за кілька важливих функцій: жування, формування го...

Читати повністю