Не кожен біль у животі є ознакою запалення підшлункової. Однак краще не ігнорувати симптоми, а відвідати лікаря-гастроентеролога. Своєчасне звернення допоможе не лише полегшити лікування, а й запобігти ускладненням. Це серйозне захворювання, що потребує якісної діагностики та адекватної терапії. Клініка «Мед-Део» пропонує сучасне та ефективне лікування панкреатиту в Україні за доступною ціною.
Причини виникнення гострого панкреатиту
У переважній більшості випадків напад панкреатиту з’являється в результаті вживання великих доз алкоголю, причому для його виникнення не обов’язково, щоб був тривалий період алкоголізму, і каміння у жовчному міхурі та жовчних протоках.
Достовірно не з’ясовано, як впливає жовчнокам’яна хвороба на формування запальних процесів у підшлунковій залозі. Але багато фахівців упевнені, що набряк, викликаний проходженням каменів або закупорка, ускладнюють проходження ферментів назовні, і вони активуються всередині залози. В результаті відбувається самоперетравлення органу.
Ще одна суттєва причина, що призводить до гострого панкреатиту — вживання алкогольних напоїв. Останні дослідження довели, що короткочасне вживання великої кількості алкоголю може стати причиною гострого нападу. Тривале вживання алкоголю з помірними та малими дозуваннями викликають перетікаючий хронічний панкреатит у стадії загострення.
На решту причин доводиться близько тридцяти відсотків усіх випадків і до них відносяться:
- травми підшлункової залози;
- токсична дія лікарських препаратів;
- високий рівень холестерину у крові;
- аутоімунні захворювання, коли імунна система атакує органи власного організму.
Симптоми гострого панкреатиту
Залоза бере активну участь у процесі травлення, викидаючи у дванадцятипалу кишку спеціальні ферменти. Запальне захворювання цього органу називається панкреатитом. Гострий — одне з найнебезпечніших захворювань.
Головний симптом під час нападу — сильний біль, який неможливо терпіти, особливо перебуваючи на ногах. Локалізуються хворобливі відчуття у здухвинній ділянці та під лівим ребром, водночас часто біль віддається у спині, що характеризується як оперізуючий біль.
Дуже характерним симптомом є положення людини, коли вона лежить у ліжку. Пацієнт із гострим нападом приймає положення, лежачи на лівому боці, щоб мінімізувати рух ребер під час дихання.
Також дуже частим симптомом є нудота, блювання, посилення болю після їди, висока температура.
Діагностика та лікування гострого панкреатиту
Попередній діагноз повинен з’являтися при вираженому болі в абдомінальній частині, особливо коли пацієнт звертається з холелітіазом або алкоголізмом в анамнезі.
Фахівцем призначаються як лабораторні дослідження на сироваткові маркери на амілазу та ліпазу, так і інструментальні методи візуалізації.
У період загострення панкреатиту спостерігається різке збільшення рівня амілази та ліпази в крові, причому ліпаза є більш специфічним ферментом для діагностики гострого запалення підшлункової залози. Через 3–7 днів після появи симптомів рівень ферментів у крові приходить у норму.
Також контролюють рівень лейкоцитів, білірубіну, азоту сечовини.
Серед методів, які використовують для візуального огляду стану органу, найбільш інформативними є:
- комп’ютерна томографія із контрастом;
- ультразвукове дослідження черевної порожнини;
- оглядовий рентген черевної порожнини;
- ендоскопічна ультрасонографія;
- ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія.
На підставі даних досліджень визначається тяжкість захворювання, та призначаються відповідні лікувальні заходи.
Лікування підшлункової залози в період гострої стадії панкреатиту спрямоване на знеболювання та складається з підтримуючої терапії. У тяжких випадках призначають антибіотики та інші лікарські засоби залежно від симптомів захворювання.
Також частим серед рекомендацій фахівців є ентеральне харчування — це допоміжне лікувальне харчування сумішами різної консистентності, з низьким, середнім або високим вмістом поживних речовин. Воно дає найкращі результати лікування порівняно з пізнім харчуванням або повною його відсутністю. Раціон дієтичного харчування повинен включати продукти з низьким вмістом жирів.
Профілактика загострень панкреатиту
Профілактичні заходи досить прості, і здебільшого складаються з рекомендацій, що є загальними для профілактики багатьох захворювань:
- Здоровий спосіб життя. Регулярні прогулянки на свіжому повітрі, повноцінний сон, уникнення стресових ситуацій, помірне фізичне навантаження. Ці нескладні правила допомагають зміцнити організм, зробити його більш стійким у боротьбі з хвороботворними мікробами та іншими зовнішніми шкідливими впливами.
- Відмова від алкоголю. Важливий момент, оскільки алкогольна залежність є одним із основних факторів ризику розвитку недуги.
- Здорове повноцінне харчування. Хоча дієтичне харчування не має строгих обмежень, але слід відмовитися від шкідливих продуктів, що містять канцерогени, жирних, солених, смажених страв.
- Відмова від куріння. Нікотин негативно впливає на всі органи та тканини в організмі, зокрема і на функціонування підшлункової залози.
У нашому медичному центрі вам буде надано всю необхідну допомогу. У нас точна та сучасна діагностика.