RUUA
Лікування зоба

Первинна консультація лікаря

450 грн

Запис по телефону

(044) 394-90-94

Лікування зоба

Патологія щитовидної залози або пригнічує вироблення гормонів (гіпотиреоз), або стимулює (гіпертиреоз). Відповідно, призначають гормональні препарати, що компенсують нестачу гормонів, або, навпаки, струмогенні ліки, для нормалізації вироблення гормонів. Для зоба (струми) характерне дифузне збільшення щитовидної залози в одному випадку та утворення вузлів у залозі в іншому. Видалення вузлів проводиться хірургічно, радіоактивним йодом, лазером, рідким азотом та іншими засобами. Найчастіше недугу провокує дефіцит або надлишок йоду в організмі.

Що таке зоб?

Напевно, всі чули про пташиний зоб, це функціональний орган, що допомагає в травленні, так от, у нього немає нічого спільного (функціонально) із зобом у людини, крім назви. Збільшення щитовидки у людини отримало таку назву просто через візуальну схожість. Захворювання характеризується посиленням чи ослабленням синтезу гормонів, що впливає на весь організм, і також на психоемоційний стан.

При дифузному збільшенні однорідність залози не змінюється, зміни зачіпають одну частину або кілька. Вузлове збільшення характеризується появою в тканині щитовидки вузлів, маленьких (до 1 см) або великих, зовнішнє зміна може не проявлятися. Ще існує дифузно-вузлова струма, що поєднує характер двох патологій.

Види зоба щитовидної залози

Дифузна токсична струма — один з найбільш поширених видів патологій щитовидної залози, також вона називається хворобою Грейвса, Безеда, Перрі, Флаяні, або гіпертиреоз (тиреотоксикоз). Недуга зустрічається у 80 % випадків. Інші види:

 • Еутиреозний (нетоксичний) чи спорадичний. Зазвичай пов’язаний з вагітністю, гормональний фон переважно в нормі.
 • Гіпотиреозний. Виникає через нестачу йоду в організмі, функція залози знижується, рівень гормонів падає.
 • Кістозний. Збільшуються певні області щитовидки.
 • Ендемічний. Проявляється у людей, які проживають у регіонах з нестачею йоду у воді, повітрі, ґрунті.
 • Змішаний. Як ясно з назви, поєднує інші типи захворювання.

Також патологію ділять на доброякісну та злоякісну, остання буває у 5–7 % випадків. Загалом типізація хвороби обширна, виділяють види захворювання за характером, ступенем, а в разі вузлової струми — за кількістю вузлів: солітарна, багатовузлова, конгломератная, що складається з кількох об’єднаних формацій.

Розмір щитовидки визначає її ступінь, є дві класифікації: за О. Ніколаєвим та ВООЗ. Перша розроблена в 1955 році і містить шість ступенів, друга прийнята в 2001 році, містить 3 основні ступені. 1 ступінь в обох системах означає, що збільшення щитовидки виявляється лише пальпацією (на дотик), за 3 ступенем збільшення стає помітним.

Симптоми зобу та його ускладнення

Зовні збільшення щитовидки помітно не завжди, так, при вузловому типі, вузли можуть бути настільки маленькими, що бувають видні лише при УЗ-скануванні. Перші симптоми з’являються на тлі гормонального дисбалансу:

 • проблеми із серцево-судинною системою, тахікардія (прискорене серцебиття);
 • неврологічні та психологічні розлади: сильний тремор пальців, нервозність, зниження концентрації (гіперактивність), безсоння (сонливість при гіпотиреозі);
 • необґрунтовані коливання ваги.

Надалі симптоматика може розширюватися в міру включення до патологічних процесів нових систем організму:

 • порушення зору (двоїння), екзофтальм, зниження мобільності очей, проблеми з рогівкою (ерозія, сухість), утворення більма. У гіршому випадку, коли зачіпається очний нерв, існує ризик сліпоти;
 • набряк м’яких тканин та внутрішніх органів (легень);
 • жовтяниця;
 • проблеми з травленням (утворенням жовчі), стулом, сечовипусканням, апетитом;
 • волосся може посивіти, стоншуватися і випадати;
 • підвищена пітливість, відчуття внутрішнього жару, реальне підвищення температури тіла (тривалий субфебрилітет). Тоді як при гіпотиреозі температура знижується;
 • розлади статевої сфери.

Істотне збільшення щитовидки зачіпає найближчі тканини, судини, трахею, та призводить до:

 • почуття «кома» у горлі, утруднене ковтання;
 • зміни голосу, він стає хрипким, осиплим;
 • проблем з диханням, ядухи;
 • сухого кашлю;
 • запаморочення, почуття важкості у голові, шуму у вухах (рідко).

Серед ускладнень є незворотні, так, десь у 5 % випадків голосові зв’язки паралізуються, якщо травмовані обидва зворотні нерви, якщо тільки один, то голос відновлюється (якщо займатися з фоніатром) протягом року. Інше рідкісне (до 3 % випадків) ускладнення — гіпопаратиреоз, основні ознаки: дисфункція внутрішніх органів, спотворення сприйняття, епілептиформні тонічні судоми.

Є невисокий ризик (менше 1 %) кровотечі, особливо актуально після лікування зобу хірургічним методом. Сама кровотеча невелика, але за таких умов гематома сильно тисне на трахею, провокуючи дихальну недостатність. Найрідше виникає трахеомаляція, тобто розм’якшення та витончення кілець трахеї, буває через довгий і постійний тиск на трахею.

Причини появи зобу

Справжні причини невідомі. Існує взаємозв’язок між захворюваннями щитовидки та дефіцитом, або надлишком йоду в організмі. Спровокувати порушення здатні гормональні ліки, можлива інверсія патологічної функціональності при терапії гіпотиреозу з переходом у гіпертиреоз. Деякі фахівці вважають однією з головних причин генетичні мутації, що виражається, наприклад, у розвитку аденоми.

Негативно впливає на щитовидку погана екологія, серйозні порушення здатне викликати радіаційне опромінення. Трапляються випадки вродженого захворювання (1–2 на 5000 новонароджених). Деякі продукти харчування, наприклад, маніока, багато видів капусти, арахіс, персики, груші, соя та інші, вважаються струмогенними. Важливо враховувати і генетичну схильність, особливо по жіночій лінії, тому що ця хвороба набагато частіше зустрічається саме у жінок.

Методи діагностики та лікування зоба в «Мед-Део»

Для ефективного лікування зоба щитовидної залози у жінок та чоловіків важливо отримати точні діагностичні дані, у приватній клініці «Мед-Део» для цього використовують сучасну апаратуру. На прийомі у ендокринолога збирається анамнез, після візуального огляду шиї та пальпації, призначається ряд досліджень (за потреби):

 • аналіз крові на підрахунок рівня гормонів, а також виявлення антитіл до гормонів. Такі антитіла виникають в тому разі, коли патологія обумовлена аутоімунними процесами;
 • УЗД необхідне для обчислення розмірів щитовидки та структурної деталізації;
 • сцинтиграфія визначає, наскільки добре щитовидна залоза захоплює йод. Під час процедури в організм вводяться радіоактивні маркери, що відсвічують на томографі, це дозволяє якнайкраще розглянути проблемні ділянки;
 • якщо УЗД показало вузли більше 1 см у діаметрі, проводиться біопсія;
 • комп’ютерна томографія дозволяє візуалізувати щитовидну залозу у високій роздільній здатності.

Основа терапії — медикаменти, при недостатній функції залози призначають стимулюючі ліки, при надмірно активній пригнічувальні. Якщо захворювання протікає тяжко, може бути рекомендована резекція або повне видалення щитовидки хірургічно. Також проводиться променева терапія. Альтернативний спосіб видалення проблемних областей залози — радіоактивний йод, щитовидка захоплює його, далі випромінювання знищує вузли. Також застосовується лазерна терапія, лікування рідким азотом (кріотерапія).

Профілактика зобу

Насамперед треба збалансувати харчування, щоб із їжею в організм надходило достатньо йоду, не більше і не менше. Добова доза для дорослого 120 мкг, наприклад, у чайній ложці йодованої солі 250 мкг. Особливо багато йоду у морській рибі, молюсках, морській капусті, а також у молочних продуктах. Для вагітних (годувальниць) та дітей норми розраховуються по-своєму. Загалом цього достатньо, людям, що проживають у ендемічній зоні лікар може прописати додаткові препарати.

Вигідні акційні пропозиції в Києві для Вас:

Наші спеціалісти

Відгуки

Оцінка:

Поставьте оценку: выберите от 1 до 5 звезд

Ваш email не буде опублікований на сайті

Запишіться на Первинну консультацію

або телефонуйте

(044)394-90-94

Якщо зателефонувати немає часу або можливості, просто заповніть форму заявки і ми зв'яжемося з Вами в зручний для Вас час.

Заповніть формуНатискаючи кнопку “Записатися на прийом”, Ви погоджуєтеся
на обробку персональних даних та з політикою
Конфіденційності

Отделение

ст. м. Академгородок, Киев, Украина

Описание

Отделение 2

улица Героев Днепра, Киев, Украина

Описание 2

Отделение 3

ул. Пушкинская, 9б, Киев, Украина

Описание 3

Отделение 4

м. Позняки просп. П. Григоренка, 5А

Описание 4