Заразившись вірусом папіломи людини (ВПЛ), на тілі протягом півроку можуть з’явитися папіломи та бородавки. А можуть і не з’явитися, все залежить від міцності імунітету. Сьогодні є маса способів прибрати папіломи: за допомогою лазера, радіохвильового ножа, електричного струму та інші. Процедура видалення швидка (порядку 15 хвилин), проводиться під місцевою анестезією, рубців та шрамів зазвичай не залишається. Процес реабілітації триває від 10 днів до 2 місяців.
Що таке папіломи та чим вони відрізняються від бородавок?
Головна відмінність — форма. Бородавки куполоподібні, широкі в основі, а папіломи навпаки, в основі вузькі, і розширюються вгору. Також їх розрізняє розмір, бородавки зазвичай більші. Консистенція у бородавки вища, тобто вони щільніші. Ще у них різна локалізація, бородавки найчастіше з’являються на руках і ногах, а папіломи під пахвами, у паху, під грудьми (у жінок). Втім, існує чимало видів цих утворень, тому самодіагностикою краще не займатись, а звернутися до фахівця.
Папілома — це результат дії ВПЛ, за своєю природою — доброякісне шкірне новоутворення чи неоплазія. Здоров’ю та життю не загрожує, але є ризик малігнізації, залежно від типу вірусу та характеру негативного впливу на неоплазію. Тому рекомендується видаляти ці утворення, особливо коли вони знаходяться в таких місцях, де велика вірогідність їх пошкодити. Сам вірус погано пристосований до життя поза тілом людини, потрапивши у зовнішнє середовище, він швидко гине, зараження відбувається безпосередньо при тілесному контакті з носієм, або через предмети особистої гігієни. Повітряно-крапельний шлях передачі не виключений. Крихкість вірусу відносна, так, він надзвичайно стійкий до антисептиків.
Чинники, що впливають на зараження ВПЛ:
- все, що пригнічує імунітет: психоемоційна перенапруга, неповноцінне (неправильне) харчування, супутні хвороби (ВІЛ, СНІД);
- подряпини та рани на шкірі, через які вірус потрапляє в організм;
- проблеми із гормонами, наприклад, під час вагітності;
- секс із носієм вірусу.
Папіломи бувають:
- Підошовні. Легко сплутати з мозолем, якщо ураження ігнорувати, нарости, найімовірніше, розростуться і стане боляче ходити.
- Вульгарні. У дітей з’являються на колінах, а у дорослих на руках, виглядають як жовтуваті овальні ороговілі ущільнення.
- Плоскі. Низька гладка неоплазія.
- Ниткоподібні. Зазвичай вікові неоплазії у вигляді шишечок з жовтуватим відтінком, локалізуються на повіках, шиї, в паху, під пахвами.
- Ювенальні (дитячі). Дитину заражає мати під час пологів, нарости утворюються в гортані, можуть ускладнювати дихання і мовлення.
- Гострокінцеві (кондиломи). Небезпечний вид. Найчастіше локалізуються на статевих органах, схожі на бородавки, бувають гладкі або горбисті, рожеві або в тон шкіри.
У якому випадку потрібен огляд дерматолога?
У будь-якому випадку огляд у дерматолога не завадить, особливо коли наростів багато. Обов’язково потрібно звернутися до лікаря, якщо наріст:
- змінює форму, стає більше,
- викликає дискомфорт: печіння, свербіж, біль,
- кровоточить,
- змінює колір, з’являються вкраплення, наприклад, червоного, синього або чорного.
При підозрах на гострокінцеві кондиломи слід пройти огляд і визначити природу утворень, тип ВПЛ. Якщо ви хочете видалити шкірний наріст в домашніх умовах, не поспішайте, проконсультуйтеся з дерматологом, можливо, він випише вам ті ж аптечні засоби для застосування вдома або запропонує кращі (швидші) способи, як лазерне видалення папілом або кріодеструкцію. Важливо знати тип вірусу, інакше самолікування може призвести до критичних ускладнень.
Діагностика та способи видалення папілом та бородавок
На сьогоднішній день налічується понад 170 штамів ВПЛ, тому діагностика — завдання не з простих. Щоправда, 90 % всіх заражень припадає на 6 і 11 тип ВПЛ. Для визначення типу вірусу проводиться тест на полімеразну ланцюгову реакцію (ПЛР). Методика дуже чутлива, виявляє одну копію вірусної ДНК на 100 тисяч епітеліальних клітин. Якщо є показання, при клінічному огляді можна проводити уретроскопію (інструментальне дослідження сечівника).
З’ясувавши, з яким типом ВПЛ доводиться мати справу, буде призначено найбільш підходяще лікування, наприклад:
- видалення (припікання) лікарськими засобами на основі фенолу та метакрезолу, процедура вимагає граничної точності, тому що великий ризик обпалити найближчі тканини;
- руйнування лазером (карбондіоксидним), випромінювання якого проникає у шкіру на глибину до 20 мкм. Ефективно як при поодиноких неоплазіях, так і множинних. Не проводиться для вагітних;
- кріодеструкція — виморожування ділянки шкіри рідким азотом;
- радіохвильове зрізання, безкровний метод, рана швидко гоїться;
- електрокоагуляція ЕХВЧ-апаратом, досить груба методика знищення клітин електричним струмом, за таких умов зачіпаються (травмуються) найближчі тканини;
- класична скальпельна хірургія, що використовується рідко, наприклад, для видалення великих утворень.
Чому варто звернутися до клініки «Мед-Део»
Тут проводиться діагностика та лікування на сучасному устаткуванні — будь-яких видів наростів. В арсеналі фахівців «Мед-Део» всі доступні на сьогоднішній день методи видалення шкірних неоплазій. Ціна видалення папілом залежить від методики та складності (розмірів утворення, їх числа, локалізації, чи використовуються додаткові засоби, як анестезія). У середньому мін. вартість видалення одного наросту близько 250 грн, та понад 2000 грн за видалення 20–30 утворень. Вартість діагностики розраховується окремо.
Якщо процедура проводилася, наприклад, неодимовим лазером, оброблена ділянка береться кіркою, яка відпадає сама собою протягом тижня, тобто обробляти її кремами та ін. засобами не потрібно. Після кріодеструкції, радіохвильової терапії або хімічного припікання зазвичай потрібно змастити місце впливу йодом або зеленкою. Вікових обмежень немає, але майже всі процедури пов’язані з неприємними, больовими відчуттями, тож краще їх проводити з 16 років. Перед літнім сезоном, коли естетичний вигляд шкіри особливо важливий, проводити видалення шкірних утворень краще неодимовим лазером, він менш травматичний, інші засоби можуть залишати тимчасові сліди: знебарвлені або рожеві плями, що вимагають догляду до повного загоєння.