Одна з найпоширеніших на сьогодні шкірних інфекцій — дерматомікоз, це грибкове захворювання шкіри, яке також уражає нігті, і в цьому випадку називається оніхомікозом. Природа інфекції грибкова, заразитися нею легко, особливо відвідуючи громадські місця, де порушена гігієна, або її просто не дотримуються: лазні, басейни, фітнес-клуби, пляжі. Проявляється захворювання печінням, свербінням, лущенням, почервонінням на шкірі, а також огрубінням нігтів. Вивченням мікозів займається мікологія та дерматологія.
Причини появи мікозу шкіри
Заражаються мікозом як від людини, так і тварини (домашньої, чи безпритульної неважливо). Наприклад, погладивши зараженого собаку або кішку, є ризик підхопити мікроспорію. Вона вражає пушкове волосся, іноді шкіру, запалення проходить з лущенням та бульбашками.
Основна причина зараження, власне, грибки, наприклад: Epidermophyton, або Trichophyton. Заражаються ними при контакті, зокрема через одяг, туалетне приладдя, погано продезінфіковані інструменти в салоні краси, перукарні. Але є безліч супутніх зараженню причин:
- через ослаблений імунітет грибок приживається, з’являються симптоми. Відповідно, сприяє зараженню все, що погано впливає на імунітет, як то: частий прийом антибіотиків, хронічні захворювання, неповноцінне харчування;
- відкриті рани, подряпини, садна, тріщини в шкірі — прямий шлях до зараження. Можна пройтися босими ногами по землі (або килиму) і заразитися, бо на підошвах були мікротріщини;
- найпростіше грибку розвиватися там, де для цього є сприятливі умови, наприклад, у вузькому міжпальцевому просторі, особливо якщо підвищена пітливість;
- незадовільна гігієна;
- надмірне вживання алкоголю, або куріння;
- переохолодження, сильна радіація, інтоксикація, тривалий вплив ультрафіолету та інші негативні зовнішні фактори.
Симптоми дерматомікозу
Є загальна симптоматика грибка на шкірі:
- осередок запалення червоніє, лущиться, свербить, може взятися кіркою;
- між пальцями та у шкірних складках утворюються попрілості;
- з’являються маленькі пузирі, потім лопаються.
Інша річ — яка саме форма мікозу вразила організм, крім мікроспорії, є п’ять основних типів зі своїми симптомами:
- Кандидоз. У складках шкіри та на слизових оболонках з’являються червоні плями з дрібними бульбашками.
- Себорея. На голові під волоссям, на обличчі під бровами, бородою, вусами утворюються вогнища запалення з лущенням та скоринками. Є різновид себореї, що паразитує на гладкій шкірі тулуба.
- Різнокольоровий лишай. Поширюється по грудях і животі спершу дрібними рожевими плямами, згодом вони зливаються у великі жовті, коричневі з лусочками як висівки.
- Трихофітія. Може з’явитися у будь-якому місці на тілі кільцеподібними плямами, призводить до облисіння передньої частини черепа, причина так званої «стопи атлета».
- Руброфітія, або рубромікоз. Найчастіше грибок заражає стопи, іноді (при поганій гігієні) кисті рук. Шкіра стає сухою, лущиться, червоніє, з’являються бульбашки. Поширюючись зі стопи, захоплює нігті, або навпаки: вразивши нігті, поширюється на стопу. На руках руброфітія проявляється так само, як і на ногах.
Діагностика захворювання
Для правильного лікування грибка шкіри важливо визначити його вид, для цього використовують:
- Дерматоскопію. Огляд осередків запалення через дерматоскоп — прилад із потужним джерелом світла та збільшувальним склом.
- Мікроскоп. Допомагає виявити міцелій у зіскрібку.
- Бактеріологічний або культуральний посів займає до 5 днів, але дозволяє з точністю визначити збудника інфекції.
- Серологічний чи імуноферментний аналіз крові, спрямований на вивчення антитіл.
- Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР) виявляє геном грибка.
- Лампа Вуда (УФ-випромінювання), легко виявляє певні типи грибків простим підсвічуванням.
Досліджується біоматеріал пацієнта: мокрота, зіскрібки з різних поверхонь (слизових, нігтів), волосся, кров, іноді кал. Паралельно рекомендується провести загальне обстеження, щоб дізнатися чому грибок узяв гору над імунітетом. Такі тести проводять у приватній клініці «Мед-Део».
Методи лікування грибка на шкірі у клініці «Мед-Део»
Після діагностики дерматолог (або міколог) «Мед-Део» призначить лікування, зазвичай це комплексні заходи, що поєднують мазі, лаки, таблетки для локальної дії (протигрибкові) та загальної терапії. Найпростіше лікується шкірний мікоз, знадобиться максимум тижнів зо три, а то й пари днів буде достатньо, щоб позбутися грибка. Те саме актуально для мікозу слизових оболонок. Якщо зачеплений ніготь, все трохи складніше, лікування займе до трьох місяців або більше, а у тяжкому випадку ніготь доведеться видалити. У лікуванні оніхомікозу застосовуються: креми, краплі, пудри, гелі, спреї.
Ще методи лікування включають дієтотерапію, але не завжди, тільки якщо причина інфекції дріжджові або плісняві грибки, тоді рекомендується прибрати з раціону продукти, багаті на швидкі вуглеводи: здобу, солодощі, продукти бродіння, картоплю та алкоголь. У «Мед-Део» діагностують і лікують будь-які види грибків: поверхневі, глибокі,що проникають у підшкірну тканину, та вісцеральні, які паразитують на внутрішніх органах.