RUUA
Лікування фотодерматозу

Первинна консультація лікаря

450 грн

Запис по телефону

(044) 394-90-94

Лікування фотодерматозу

Основні цілі терапії: зменшити хворобливі прояви фотодерматозу, досягти стійкої ремісії, підвищити толерантність до ультрафіолету. Для цього застосовуються медикаментозні засоби, наприклад, НПЗП щоби зняти запалення, інструментальні методи (ультрафіолетове опромінення), вітамінотерапія. У Європі близько 18 % людей стикаються з такою проблемою. На загострення впливає пора року та рівень інсоляції, влітку хвороба проявляється найчастіше. Інша назва фотодерматозу — сонячна алергія, виражається вона типово: почервонінням шкіри, що потрапила під сонячні промені, висипанням, яке іноді зливається в бляшки. Бувають і тяжкі випадки, які потребують госпіталізації. Зазвичай проходить максимум за два тижні без сліду.

Чому виникає фотодерматоз?

Важливо розуміти, що справжні причини цієї недуги невідомі. Неадекватна реакція на сонячне світло виникає через фотосенсибілізацію, тобто підвищену чутливість до ультрафіолету. Пов’язують це з аутоімунними проблемами, генетикою в одному випадку, та з вторинними факторами: косметикою, фурокумаринами, ліками в іншому. Також серед причин виділяють:

 • проблеми з ендокринною системою;
 • вагітність;
 • порушення пігментного обміну, чи обміну речовин;
 • побічні ефекти від тривалого прийому ліків: антибіотиків, сульфаніламідів, тетрациклінів та інших;
 • брак вітамінів, наприклад, вітаміну B3 (PP);
 • вплив специфічних хімічних речовин, наприклад, дьогтю, різних віддушок, синтетичних барвників, смол, масел, фенолу, кислот (борної, саліцилової), ртуті;
 • мутації генів.

Механізм алергії на сонце такий: потрапляючи на шкіру, УФ-випромінювання змінює хімічно фоточутливі речовини, вони бувають ендогенними, тобто внутрішньої природи, та екзогенними — зовнішніми. До перших відносять жовчні кислоти, холестерол, білірубін, до других косметику, парфумерію, ліки. Протягом десяти днів (раннє через півгодини) починається алергічна реакція, поширюючись на ділянки, що не зазнавали опромінення.

Форми фотодерматозу

Є багато видів фотодерматиту, слід відрізняти саме алергічну реакцію, від запалення, що виникає через сонячний опік на пляжі, під час тривалої сесії в солярії, до якого схильні всі.

 • Сонячна кропив’янка. Вогнище запалення набрякає і покривається пухирями (уртикарним висипом), сильно свербить. У зоні ризику люди зі світлою шкірою. Буває як улітку, так і взимку. Відбиваючись від снігу, сонячне проміння обпалює шкіру.
 • Пелагра. Виникає через брак вітамінів (B3), неповноцінне харчування, в якому мало овочів та зелені, білка з триптофаном. Шкіра червоніє і лущиться, може пузиритися.
 • Порфирія. Майже завжди спадкове порушення, симптоматика схожа на пелагру, але з великим рубцюванням після пузирів. Є свербіж і печіння. Посилюється при цирозі печінки або ВІЛ.
 • Актинічний дерматит. Хронічне захворювання, проявляється будь-якої пори року висипанням на шкірі. На розвиток хвороби, як вважається, впливає професія: фермери, зварники, робітники сталеливарних цехів частіше стикаються з цією недугою.
 • Поліморфний фотодерматит. Етіологія невідома. Найчастіше вражає молодих жінок у літній період, проявляється по-різному, але завжди є сильне свербіння. Що цікаво, симптоми зменшуються, якщо виходити на сонце частіше (ненадовго). Обумовлено це виробленням толерантності до сонячного світла. Так деякі пацієнти виліковуються без додаткової терапії.
 • Фітофотодерматит. Деякі рослини (борщівник, дудник) підвищують чутливість шкіри до УФ-випромінювання, так, торкнувшись листя таких рослин, з’являється опік у формі цього самого листя. Не відноситься до алергічної форми.
 • Фотоалергія. Та сама алергічна реакція на сонце, або на речовини, що активуються через сонячний вплив. Виглядає як висипка при екземі.
 • Генодерматоз. Через вроджений дефект генів шкірні протектори виробляються у недостатній кількості, а це ризик розвитку патологій, на кшталт синдрому Коккейна, синдрому Ротмунда — Томпсона та інших.

У деяких випадках спостерігається хронічна екземоподібна реакція, коли шкіра під опроміненням потовщується, грубіє, стає шагреневою (шорсткою).

Симптоми захворювання

На вираженість симптоматики безпосередньо впливає тривалість інсоляції, її рясність. Первинна ознака — почервоніння шкіри, відбувається це через розширення судин і набряк. Інші симптоми:

 • різного виду висипи, це можуть бути гнійнички, бульбашки, вузлики, папули;
 • лущення;
 • через набряк запалення свербить, з’являється печіння;
 • іноді дерматоз супроводжується підвищенням температури до 38 °C;
 • нездужання, головний біль;
 • нудота, сильна спрага;
 • стрибки тиску;
 • набряк слизової оболонки, задуха, сльозотеча;
 • чхання та нежить.

В іншому симптоми залежать від форми хвороби, про що було сказано в попередньому розділі.

Що буде, якщо не лікувати фотодерматоз?

Легкі форми сонячних опіків проходять самі за 2–3 дні, при тяжких краще звернутися до лікаря. Якщо лікування в домашніх умовах не дає жодного результату або стан погіршується, це підстава для госпіталізації. Багаторазові рецидиви можуть спровокувати сонячну геродермію, тобто передчасне старіння шкіри. Існує ризик меланоми. Якщо піддаватися рясної інсоляції багато років, є ймовірність розвитку актинічного кератозу, це сильне огрубіння шкіри через пошкодження кератиноцитів. Виражається такий кератоз ороговілими жорсткими коричневими (або червонуватими) елементами в діаметрі до 1 см.

Якщо на руках або в інших місцях з’являється висипка від сонця, краще проконсультуватися з дерматологом. Можете звернутися до київської приватної клініки «Мед-Део».

Діагностика та лікування фотодерматозу у клініці «Мед-Део»

Оскільки справжні причини хвороби невідомі, мета лікування завжди одна — домогтися граничної ремісії та підвищити, наскільки це можливо, толерантність до ультрафіолету. Звичайно, бувають супутні причини, на кшталт проблем із нирками або печінкою, порушень шлунково-кишкового тракту, різних екзогенних факторів, які слід усунути. Для діагностики, на аналіз (загальний, біохімічний, імунологічний) береться кров та сеча, проводиться фотоалергічний тест. Якщо буде потрібно, призначається рентген грудної клітки, МРТ, УЗД черевної порожнини, а також консультація інших фахівців (алерголога, ревматолога).

Для місцевого лікування застосовується фітотерапія з обгортаннями на основі настоянок ромашки, календули, зеленого чаю. Також у лікуванні використовуються креми з декспантенолом, цинком та іншими активними речовинами. При гнійних виділеннях проводиться антисептична обробка хлоргексидином. Щоб зняти запалення роблять ін’єкцію НПЗП, або виписують їх у таблетках. Ще є метод аутолімфоцитотерапії, його суть у лікуванні своїми ж лімфоцитами, які виділяються з венозної крові. Двічі на тиждень (не довше 3 тижнів) пацієнту роблять ін’єкцію імунних клітин в плече.

Лікування фотоалергії охоплює й інші методики, наприклад, ПУВА-терапію, УФ-терапію хвилями різної довжини, протималярійними препаратами для поліморфного фотодерматозу, та альтернативні, як імуносупресивні засоби у тяжких випадках.

Поради дерматолога щодо профілактики сонячної кропивниці

Насамперед жорстко контролюйте тривалість сонячних ванн, особливо у нових країнах, оскільки там діапазон ультрафіолетових хвиль може бути іншим. Найбільш ризикований період: з 10 до 14 години, в цей час діапазон хвиль знаходиться в спектрі 290–320 нм.

 • Опромінення посилюється біля води.
 • Для попередження рецидивів не варто зайвий раз піддаватися опроміненню, носіть закритий одяг з натуральної тканини (вона краще фільтрує УФ-промені).
 • Контролюйте з лікарем прийом ліків та застосування косметики.
 • З обережністю використовуйте парфумерію, ароматичні олії та дезодоранти.
 • Скраб перед виходом на сонце робить шкіру вразливішою.

Стійкість до ультрафіолету підвищує профілактичне УФ-опромінення на спеціальному обладнанні, зазвичай його призначають перед літнім сезоном.

Вигідні акційні пропозиції в Києві для Вас:

Наші спеціалісти

Оверчук Людмила Вікторівна

стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Єнікєєв Ельфат Шавкатович

дитячий стоматолог, стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Менджул Михайло Сергійович

стоматолог-ортопед, стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Половинка Ігор Олегович

стоматолог-імплантолог, стоматолог-терапевт, стоматолог-хірург

Більше про лікаря

Асаді Язен

стоматолог-терапевт, ендодонтія під мікроскопом

Більше про лікаря

Бухвалов Олександр Вікторович

ендодонтія під мікроскопом, стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Кузьмочко Михайло Юрійович

стоматолог-гігієніст, стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Мельников Микита Едуардович

стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Свіржевський Юрій Валерійович

стоматолог-імплантолог, стоматолог-терапевт, стоматолог-хірург

Більше про лікаря

Дворник Владислав Володимирович

ендодонтія під мікроскопом, стоматолог-гігієніст, стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Музиченко Павло Миколайович

стоматолог-ортопед, стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Кратік Андрій Вікторович

стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Гулам Халіда

дитячий стоматолог, стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Сторож Андрій Вікторович

стоматолог-терапевт, стоматолог-хірург

Більше про лікаря

Грушецька Галина Петрівна (Кондраток)

ендодонтія під мікроскопом, стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Свіржевська Ірина Вікторівна (Павельчак)

стоматолог-ортопед, стоматолог-пародонтолог, стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Побережна Валентина Адамівна

дитячий стоматолог, стоматолог-пародонтолог, стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Радиш Оксана Василівна

стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Томашевська Олена Анатоліївна

ендодонтія під мікроскопом, стоматолог-ортопед, стоматолог-пародонтолог, стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Ярмоленко Катерина Петрівна

стоматолог-ортопед, стоматолог-терапевт, стоматолог-хірург

Більше про лікаря

Ласкавая Юлія Валентинівна

стоматолог-пародонтолог, стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Бенедис Сергій Сергійович

стоматолог-ортопед, стоматолог-терапевт, стоматолог-хірург

Більше про лікаря

Ткаченко Тамара Миколаївна

стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Відгуки

Оцінка:

Поставьте оценку: выберите от 1 до 5 звезд

Ваш email не буде опублікований на сайті

Запишіться на Первинну консультацію

або телефонуйте

(044)394-90-94

Якщо зателефонувати немає часу або можливості, просто заповніть форму заявки і ми зв'яжемося з Вами в зручний для Вас час.

Заповніть формуНатискаючи кнопку “Записатися на прийом”, Ви погоджуєтеся
на обробку персональних даних та з політикою
Конфіденційності

Отделение

ст. м. Академгородок, Киев, Украина

Описание

Отделение 2

улица Героев Днепра, Киев, Украина

Описание 2

Отделение 3

ул. Пушкинская, 9б, Киев, Украина

Описание 3

Отделение 4

м. Позняки просп. П. Григоренка, 5А

Описание 4