RUUA
Лікування алопеції (облисіння)

Первинна консультація лікаря

450 грн

Запис по телефону

(044) 394-90-94

Лікування алопеції (облисіння)

Залежно від типу патології застосовуються різні лікувальні тактики: медикаментозна, підшкірні ін’єкції, фізіотерапевтичні процедури, а також хірургія. Нормою вважається випадання до ста волосин на день, замість них мають зростати нові, це циклічний процес. Якщо цей процес порушений, нові волоски не проростають або вони випадають у більшій кількості. Отже з’являються залисини, розширюється проділ, волосся рідшає, через нього видно шкіру голови. Найчастіше від сильного випадання волосся страждають чоловіки (до 70 %), і до 40 % жінок стикаються з такою проблемою.

Причини облисіння

На голові близько 150 тисяч фолікулів (цибулин), облисіння починається тоді, коли фолікули ушкоджуються. Відбувається це через спадковість, стрес, гормональний розлад, чи інші фактори:

 • під час психоемоційної перенапруги виробляється кортизол (гормон), відомо про його негативний вплив на фолікули;
 • якщо організм недоотримує якісь речовини (білок, залізо, цинк та інші мікроелементи), наприклад, через погане харчування;
 • висока температура тіла (38,5 °C та вище);
 • генетична схильність обумовлена підвищеною чутливістю фолікулів до дії гормонів;
 • ендокринні (проблеми з наднирковими залозами), імунні (ВІЛ), гормональні, вірусні (лишай, віспа), бактеріальні (туберкульоз, сифіліс) захворювання;
 • дерматоз шкіри голови (себорея, склеродермія, фолікуліт Гоффмана);
 • антидепресанти, нейролептики, антиестрогени, НПЗП, антикоагулянти, та багато інших ліків, особливо при тривалому прийомі, передозуванні;
 • вплив радіації, хімікатів, отрут, токсичних речовин;
 • післяопераційний період;
 • травми шкіри голови різної природи.

Найбільш радикальний тип облисіння — тотальний. Але є й інші види.

Андрогенна алопеція

Як зрозуміло з назви, причини цієї патології в чоловічих гормонах, надмірному виробництві андрогенів або підвищеної до них чутливості фолікулів. Зачіпається лобно-тім’яна зона. Захворювання прогресує після 35–40 років, тісно пов’язане з генетикою: андрогенна алопеція у чоловіків передається у спадок у більш ніж 80 % випадків. Нездоровий спосіб життя, шкідливі звички, часті стреси та деякі хвороби (гіпопаратиреоз, синдром Кушинга) сприяють патології. Іноді на неї страждають і жінки. При андрогенетичній алопеції у жінок проріджується центральний проділ і поширюється в сторони.

У процесі звичайне волосся спочатку заміщається пушковим, меншим по довжині і в діаметрі, потім взагалі перестає рости, тому що фолікули атрофуються і відбувається заміщення жировою тканиною, гіперплазія (розростання) сальних залоз. Нерідко область облисіння запалюється через пропіонові бактерії, грибки (Malassezia furfur), стафілококи.

Дифузна алопеція

Найпоширеніша форма, при якій волоски падають частіше (до 1000 на день), і не з якоїсь конкретної ділянки, а з усієї голови (рідко з усього тіла) та не встигають відновлюватися. Серед основних причин називають: постійні стреси, епізоди з підвищенням температури тіла вище 38,5 °C, а також прийом певних ліків (фібрати, антиестрогенні засоби, противірусні). До дифузного випадання волосся схильні люди різного віку, як чоловіки, так і жінки.

Патологію провокує погане харчування, позбавлене важливих мікроелементів, наприклад заліза. Також це може бути пов’язане із проблемами травної системи, коли корисні речовини погано засвоюються.

Вогнищева (гніздова) алопеція

Вважається аутоімунним захворюванням, є тісний зв’язок із спадковістю, бувають вроджені випадки. Прослідкувати справжні причини патології не так просто, але спостерігається залежність вогнищевої алопеції (ВА), наприклад, з вітиліго у чоловіків віком до 29 років. Після 60 років ВА корелює з бульозними дерматозами у чоловіків або зі склеродермією у жінок. Особи, які страждають на ВА вдвічі частіше схильні до алергії. Відрізнити цю форму облисіння від інших дуже просто: залисини круглі або стрічкоподібні, добре окреслені, бувають дрібними (до 1 см у діаметрі) чи великими, у першому випадку нерідко зливаються у великі. Можливі ремісії (перехід у хронічну стадію), коли уражені ділянки повністю відновлюються. Є ризик тотального облисіння. Також у тяжкій формі хвороба вражає нігті, брови, вії, бороду та вуса.

Провокуючі фактори такі ж, як для інших видів облисіння, але вважається, що ВА виникає на тлі кількох причин, тобто патологія багатофакторна, а отже, вимагає ретельної діагностики, і, зрозуміло, індивідуального підходу в лікуванні.

Рубцева алопеція

Тяжка і погано вивчена форма, що лікується з великими труднощами, допомагають в основному пересадки фолікулів, тобто хірургія. Механізм такий: з якихось причин фолікули руйнуються, тканина рубцюється, волоски на уражених ділянках не ростуть. За статистикою близько 7 % звернень до трихологів припадає на цю форму алопеції. Починається з тім’яної чи лобової області, шкіра червоніє, у разі фолікуліту Гоффмана з’являються гнійні запалення, залишаючи по собі рубці, іноді келоїдні.

За характером буває вторинною, інакше кажучи, викликаною якимось захворюванням, рентгенівською, що виникла через рентгенівське опромінення, і ідіопатичною, тобто з невідомою етіологією.

Симптоми захворювання

Симптоматика залежить від типу захворювання, але головна ознака облисіння, звичайно, завжди одна — це посилене випадання волосся. Чоловіки та жінки лисіють по-різному, у чоловіків зазвичай одразу лисіє лобно-тім’яна зона, а у жінок центральний проділ. Визначити рівень облисіння для чоловіків допоможе шкала Гамільтона — Норвуда, і шкала Людвіга для жінок.

Важливо не плутати фізіологічне та патологічне випадання волосся, у першому випадку процес контрольований, тобто замість тих волосин, що випали (до сотні на день), виростають нові, у другому процес неконтрольований і часто необоротний. Не варто лякатися одномоментного випадання волосся, якщо, наприклад, довго носилася туга зачіска, або волосся довго не милося чи не розчісувалося.

Судити про справжню проблему можна за такими ознаками:

 • У скронь та на лобі лінія росту волосся піднімається, це особливо актуально для чоловіків.
 • Волосся стоншується, рідшає, світлішає, крізь нього легко проглядається шкіра голови. У процес втягується уся голова, або конкретні області.
 • Волосся падає більше звичайного, це видно з того, скільки його залишається на гребінці, після миття голови — на рушнику, у сливі, або на постільній білизні, одязі.
 • Шкіра голови запалюється, червоніє, свербить, з’являється висипання.

Своєчасне звернення до фахівця — дерматолога, трихолога, допоможе уповільнити або зупинити облисіння. Оптимальним вважається період до 10 місяців після виявлення проблеми.

Сучасні способи лікування випадання волосся

Лікування підбирається залежно від типу алопеції, для андрогенетичної застосовують інгібітори андрогенного метаболізму, стимулятори росту. Для вогнищевої дієві глюкокортикостероїди, антиметаболіти та імунодепресанти. Крім медикаментозної використовують мезотерапію: робляться підшкірні ін’єкції різних препаратів або збагаченою тромбоцитами плазмою (PRP). Для ін’єкцій PRP береться кров пацієнта, центрифугується до відділення плазми з тромбоцитами, потім вводиться у уражені ділянки шкіри, це дозволяє тканинам краще відновлюватися.

Фізіотерапія включає кріомасаж, гальванізацію, електрофорез, ПУВА-терапію (фотоактивні речовини плюс УФ-опромінення) та інші засоби зовнішнього впливу. Щоправда, фізіотерапевтичні методики не завжди входять до комплексу лікувальних заходів, тому що їх ефективність не доведена.

Радикальна методика — хірургія, пересадка здорових фолікулів на уражені ділянки. Мається на увазі аутотрансплантація. У цілому метод дієвий, але приживаність фолікулів не гарантується.

Переваги лікування алопеції у клініці «Мед-Део»

У київській приватній клініці «Мед-Део» лікують усі форми облисіння. Для діагностики використовуються інструментальні та лабораторні тести, візуальний огляд, тест натягу. Для оцінки стану організму, зокрема — для виключення залізодефіцитної анемії виконується біохімічний та клінічний аналіз крові. Іноді проводяться гормональні дослідження: на тироксин, трийодтиронін, тиреотропний гормон.

Трихоскопія — це апаратне дослідження голови за допомогою трихоскопа, приладу, що передає в режимі реального часу зображення на монітор комп’ютера. Для більшої точності застосовується фототрихограма: зображення фіксується та обробляється на комп’ютері.

Трансплантація проводиться способом Strip, це коли пересаджується ділянка шкіри разом з фолікулами, або безшовним способом FUE, коли кожен фолікул пересаджується окремо. У комплексному підході та з урахуванням індивідуальних особливостей рекомендується підвищити споживання рідин, призначається лікувальна дієта №15 за Певзнером. Якщо в етіології фігурують грибкові ураження, виписуються зовнішні протигрибкові засоби.

У тяжких випадках алопеція здатна похитнути психоемоційний стан людини, довести до депресії, апатії, соціальної дезадаптації, тоді пацієнт направляється на консультацію до психолога чи психіатра.

Вигідні акційні пропозиції в Києві для Вас:

Наші спеціалісти

Оверчук Людмила Вікторівна

стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Єнікєєв Ельфат Шавкатович

дитячий стоматолог, стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Менджул Михайло Сергійович

стоматолог-ортопед, стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Половинка Ігор Олегович

стоматолог-імплантолог, стоматолог-терапевт, стоматолог-хірург

Більше про лікаря

Асаді Язен

стоматолог-терапевт, ендодонтія під мікроскопом

Більше про лікаря

Бухвалов Олександр Вікторович

ендодонтія під мікроскопом, стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Кузьмочко Михайло Юрійович

стоматолог-гігієніст, стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Мельников Микита Едуардович

стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Свіржевський Юрій Валерійович

стоматолог-імплантолог, стоматолог-терапевт, стоматолог-хірург

Більше про лікаря

Дворник Владислав Володимирович

ендодонтія під мікроскопом, стоматолог-гігієніст, стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Музиченко Павло Миколайович

стоматолог-ортопед, стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Кратік Андрій Вікторович

стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Гулам Халіда

дитячий стоматолог, стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Сторож Андрій Вікторович

стоматолог-терапевт, стоматолог-хірург

Більше про лікаря

Грушецька Галина Петрівна (Кондраток)

ендодонтія під мікроскопом, стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Свіржевська Ірина Вікторівна (Павельчак)

стоматолог-ортопед, стоматолог-пародонтолог, стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Побережна Валентина Адамівна

дитячий стоматолог, стоматолог-пародонтолог, стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Радиш Оксана Василівна

стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Томашевська Олена Анатоліївна

ендодонтія під мікроскопом, стоматолог-ортопед, стоматолог-пародонтолог, стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Ярмоленко Катерина Петрівна

стоматолог-ортопед, стоматолог-терапевт, стоматолог-хірург

Більше про лікаря

Ласкавая Юлія Валентинівна

стоматолог-пародонтолог, стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Бенедис Сергій Сергійович

стоматолог-ортопед, стоматолог-терапевт, стоматолог-хірург

Більше про лікаря

Ткаченко Тамара Миколаївна

стоматолог-терапевт

Більше про лікаря

Відгуки

Оцінка:

Поставьте оценку: выберите от 1 до 5 звезд

Ваш email не буде опублікований на сайті

Запишіться на Первинну консультацію

або телефонуйте

(044)394-90-94

Якщо зателефонувати немає часу або можливості, просто заповніть форму заявки і ми зв'яжемося з Вами в зручний для Вас час.

Заповніть формуНатискаючи кнопку “Записатися на прийом”, Ви погоджуєтеся
на обробку персональних даних та з політикою
Конфіденційності

Отделение

ст. м. Академгородок, Киев, Украина

Описание

Отделение 2

улица Героев Днепра, Киев, Украина

Описание 2

Отделение 3

ул. Пушкинская, 9б, Киев, Украина

Описание 3

Отделение 4

м. Позняки просп. П. Григоренка, 5А

Описание 4