logo
 • icon

  Адреса і графік роботи:

  Київ, вул. Ірпінська, 78А

  м. Академмістечко

  Пн-Нд: 9.00-21.00 Без Вихідних!

 • icon

  Київ, вул. Г. Дніпра, 32А

  м. Героїв Дніпра

  Пн-Пт: 9.00-21.00, Сб-Нд: 9.00-20.00 Без вихідних!

 • icon

  Київ, вул. Пушкінська, 9Б

  м. Театральна

  Пн-Сб: 9.00-21.00, Нд: за записом Без вихідних!

 • icon

  Київ, просп. П. Григоренка, 5А

  м. Позняки

  Пн-Сб: 9.00-21.00, Нд: 9.00-15.00 Без вихідних!

RUUA

Анатомічна будова зуба людини

Анатомическое строение зуба человека фото

Людський зуб влаштований складніше, ніж здається на перший погляд. Він відповідає за кілька важливих функцій – жування, формування голосу і будова контуру обличчя.

У людей, які знають будову зуба, не виникає питань, чому потрібно регулярно проходити профілактичний огляд у стоматолога. Адже це система, і коли одна з її частин дає збій, виникає загроза втратити зуб цілком.

З чого складається зуб?

Умовно зуб людини можна поділити на видиму і невидиму частини.

На поверхні знаходиться коронка, вона виступає над яснами і є видимою. Її форма і будова залежить від розташування зуба. Зовні коронка покрита емаллю, також у неї є кілька типів поверхні:

 • Жувальна – також називається оклюзійної, розташована в місці змикання з іншими зубами, відповідає за формування прикусу і подрібнення їжі
 • Контактна (апроксимальні) – область дотику з сусідніми зубами
 • Вестибулярна – знаходиться з зовнішньої сторони, стикаючись зі щоками і губами
 • Лінгвальна – місце зіткнення з мовою

В невидимій області знаходиться зубний корінь, будова якого теж залежить від типу і позиції зуба. Між ним і коронкою знаходиться невелика ділянка, названа шийкою. Але при пародонтозі і інших запальних процесах в ротовій порожнині шийка може оголюватися.

Будова зуба

Зовні зуб покритий емаллю – речовиною багатокомпонентного хімічного складу. У нього входять гідроксіапатити, білкові, ліпідні та вуглеводні компоненти. За рахунок цього емаль міцна і витримує жувальне навантаження.

У жувальних зубів зверху є фиссура – невелике заглиблення в емалі. Коренева частина зовні покрита цементом – міцної тканиною, яка відповідає за фіксацію кореня в альвеолярному фундаменті.

Внутрішня будова зуба складніша зовнішньої:

 • Дентин – шар, розташований під емаллю і створений кістковими тканинами, в складі яких переважає кальцій. Крім цього в будові дентину є безліч дрібних каналів з нервовими волокнами і пучками.
 • Пульпа – порожнина, прихована під шаром дентину. Якщо розглядати будову зуба як окремий живий організм, то пульпу можна назвати його «серцем». У ній знаходяться нервові закінчення і кровоносні судини, що відповідають за життєдіяльність.
 • Кореневі канали – порожнини, що йдуть від дна пульпи до самих кінчиків коренів. По них проходять нервові волокна і кровоносні судини.
 • Апікальний отвір – місце, де судини і нерви виходять з кореневого каналу і з’єднуються з тканинами періодонта і магістральними судинно-нервовим пучком. З його допомогою інформація про стан передається мозку, і ми реагуємо на зміну тиску, температури і біль.

Тканини, що знаходяться навколо зуба теж відіграють важливу роль в його будові.

У видимій області його оточує ясна, що покривають альвеолярні закінчення щелепи. Вони складаються з колагенових волокон, сполучної тканини і кровоносних судин. Між яснами і зубом проходить зубодесневой жолобок, що представляє собою невелику порожнину з вузьким зазором.

В невидимій області кореневу частину зуба покриває періодонт. Це сполучна тканина, що відповідає за фіксацію кореня в альвеолярному відростку щелепи. Вона пронизана дрібними кровоносними судинами і нервовими волокнами. Замикає будову зуба людини альвеолярна кістка. Це відросток щелепи, в якому міцно фіксується корінь.

Гістологічна будова

Людський зуб має складний хімічний склад, різний для кожного з шарів. Емаль на 95% складається з неорганічних речовин, за рахунок чого досягається її міцність. У дентині теж переважає неорганіка, хоч і в меншій кількості – 70%. Тому він більш пухкий і програє по міцності, при карієсі руйнується швидко. А ось глибинні шари будови, що включають пульпу і судини – це вже чиста органіка.

У молочних зубів будова більш проста. Їх корінь має закруглену форму, коронкова частина ширше, а емаль менш мінералізована. Тому при проникненні інфекції всередину вони швидше руйнуються.

Залишилися питання по будові зуба? Задайте їх стоматологам нашої клініки «Мед-Део», записавшись на консультацію!

Поділитися:

Подобається:

0 коментарів

Для публікації коментаря авторизуйтесь за допомогою:

  Інші статті по темі

  Top