Зміст
Гемостазом називається біологічна система, яка забезпечує збереження крові в рідкому стані та разом з цим попереджає і зупиняє кровотечі, підтримуючи цілісну структуру кровоносних судин.
Система згортання крові
Системою згортання крові називають захисну реакцію організму, спрямовану на порятунок його від значної крововтрати і виникнення тромбозів. Усі зміни в роботі цієї системи призведуть до негативного результату для організму людини, в тому числі і до летального. Гемостазіологічні дослідження спрямовані на визначення високої або низької здатності крові до коагуляції (згортання), що спричиняє ризик виникнення тромбів та кровотеч. Для аналізу фахівцю лабораторії потрібно розглянути кількість у крові різних компонентів системи коагуляції.
Гемостаз визначається двома підтипами – первинним (початковим, судинно-тромбоцитарним) і вторинним (коагуляційним).
Первинний гемостаз (судинно-тромбоцитарний)
Даний тип гемостазу виникає через звуження просвіту між стінками судин і призводить до їх непрохідності через тромбоцитів протягом однієї-трьох хвилин. Початковий гемостаз має кілька етапів:
- Скорочення уражених судин;
- Прилипання (адгезію) тромбоцитів до ушкодженої ділянки;
- Повернення до початкового вихідного стану і об’єднанню (скупченню) тромбоцитів;
- Необоротне з’єднання тромбоцитів у одне ціле («в’язкий метаморфоз кров’яних пластинок»);
- Зменшення обсягу тромбоцитарного згустку.
Вторинний гемостаз (плазмовий, коагуляція)
Під час плазмового гемостазу процеси згортання фібрину створюють закупорку пошкоджених судин тромбом – червоним згустком крові, до складу якого входять не лише тромбоцити, а й білки плазми крові та інші клітини. Вторинний гемостаз зупиняє кровотечу за допомогою виникнення фібринових тромбів.
Фібриноліз (розчинення згустку крові)
У крові безперервно відбувається перетворення невеликої кількості фібриногену на фібрин, що розчиняється. Цей процес називається фібринолізом, а його головною функцією є компенсація просвіту (реканалізація) закупореної кровоносної судини. Під час згортання фібриноліз не дозволяє порушити мікроциркуляцію у непошкоджених зонах організму, створює реканалізацію тромбу та відновлює кровоток у віддалених тканинах.
Як проводиться оцінка показників системи гемостазу?
Головними показниками системи гемостазу є:
- Фібриноген, кількість якого має бути 2-4 г/л (винятком для підвищення значень до 6 г/л буде тільки період вагітності);
- Активований частковий тромбопластиновий час має межу в 30-40 секунд;
- Тромбіновий час не повинен перевищувати 11-18 секунд;
- Протромбіновий індекс у нормі доходить до 93-100%;
- Д-димер має бути не більше 500 нг/мл;
- Вовчаковий антикоагулянт дорівнює 0,8-1,2 ум.од .;
- Рівень тромбоцитів знаходиться в межах 150-400 тисяч у 1 мкл.
- Розчинні фібрин-мономірні комплекси мають нормальне значення до 4.
Зміна показників в одну чи іншу сторону говорить про те, що процеси згортання порушилися.
Показання до призначення
Дослідження крові на коагуляцію призначають у випадках планового медогляду, підготовки людини до хірургічних операцій або пологів. Крім цього існує ряд певних показань для цього аналізу:
- Хвороби серця (передінфарктний стан, перенесений інфаркт або інсульт), а також зміни серцевого ритму (аритмія і тахікардія);
- Планування і період вагітності (при таких патологіях як гестоз, невиношування, викидні або безпліддя);
- Геморагічні захворювання (діатез);
- Порушення роботи печінки і селезінки;
- Схильність до атеросклерозу, варикозного розширення вен і тромбоутворення;
- Аутоімунні захворювання (ревматоїдний артрит, червоний вовчак та інші);
- Анемія;
- Тривалий прийом медикаментів (контрацептивів, гормональних препаратів);
- Пошкодження тканин, яке супроводжується внутрішньою кровотечею;
- Контроль ефективності лікування антиагрегантами і антикоагулянтами.
Для профілактики аналізи системи гемостазу також проводять людям похилого віку, оскільки вони завчасно виявляють порушення і допомагають уберегтися від можливого інфаркту міокарда або інсульту головного мозку. Показники тромбінового часу і протромбінового індексу, рівень антитромбіну і кількість фібриногена, АЧТЧ та АЧР вкажуть на стан системи згортання крові і визначать серйозні хвороби.
Як правильно підготуватися до дослідження?
Біоматеріалом для аналізу одних компонентів системи гемостазу є кров з пальця (безіменного), для інших – кров із вени, яка розподіляється у кілька пробірок і змішується зі спеціальними реактивами для визначення факторів згортання. Кров здається суворо натщесерце. За дванадцять годин до дослідження не можна приймати будь-яку їжу або напої (крім води), а також бажано утриматися від жирних і солоних продуктів протягом доби перед процедурою. Здача крові повинна відбуватися без нервового напруження; фізичні навантаження за півгодини до дослідження також виключаються.
Якщо людина приймає антикоагулянти або інші лікарські препарати, то вона повинна попередити свого лікаря про це.