Зміст
Гормони росту багатопланово впливають на обмін жирів та вуглеводів, а також на процес зростання кісток, скелета та м’язів.
Однак, брак або надлишок гормону росту у дітей призводить відповідно до низького або високого зросту. Володіючи анаболічними здібностями, гормони росту дають можливість використовувати їх для накопичення м’язової маси.
Фактори, від яких залежить рівень природних гормонів: вік, стать, будова тіла, фізичні навантаження, якість харчування та тривалість сну.
Які гормони впливають на ріст людини?
Соматотропін – це гормон росту (пептидний гормон), який виробляється гіпофізом; він стимулює ріст тканин і збільшує постачання амінокислот у клітини, прискорює синтез білка і призупиняє його розпад, сприяючи видаленню жиру та підвищенню рівня глюкози. Правильна концентрація у крові гормону необхідна дітям з раннього віку, адже він регулює ріст кісток у довжину без порушень у розвитку. При нестачі гормону ріст сповільнюється, при надлишку – може утворитися пухлина гіпофіза, можливий гігантизм, затримка статевого розвитку. У дорослої людини надлишок проявляється в акромегалії, без лікування якої в організмі з’являються такі ускладнення як діабет ІІ типу, гіпертонія, артрит, серцево-судинні патології.
Соматомедин-С – маркер порушення росту (інсуліноподібний фактор росту). Він забезпечує ендокринну, аутокринну і паракринну регуляцію процесів росту, розвиток, диференціацію клітин та тканин організму; стимулює поглинання глюкози м’язовою та жировою тканиною, як інсулін. Маркер є індикатором наявності ознак акромегалії, а при явищі карликовості стає показником контролю для лікування. Нормальний рівень соматомедину-С у плазмі крові – доказ того, що соматотропного гормону вистачає. Низький показник соматомедину-С вказує на дефіцит гормону росту та на необхідність дослідження рівню соматотропного гормону.
Вітамін D – це важливий нутрієнт, має цінне значення для забезпечення необхідних речовин для кісткової системи. Його недолік може привести до відставання у рості або до такого захворювання, як рахіт у маленьких дітей. Якщо його рівень в організмі підвищується, то можуть з’явитися судоми. Важливість прийому вітаміну D для дорослих полягає у тому, що він регулює засвоєння необхідних мінералів та мікроелементів, необхідних для підтримки міцності кісткової системи та боротьби з остеопорозом.
Показання до дослідження
Діагностика відхилень соматотропного гормону полягає у тесті на його стимуляцію та пригнічення. Аналіз на стимуляцію для дітей необхідний, коли: уповільнений темп зростання у ранньому віці; виключений гіпотиреоз, але є помітна невідповідність у зростанні; підтверджена затримка росту кісток у довжину. В дорослих спостерігається знижена щільність кісток скелета, зміна ліпідного метаболізму. Аналіз на пригнічення СГ проводиться, якщо є наявність ознак надмірно високого зросту у дітей; у жінок і чоловіків проявляється акромегалія.
Тест на Соматомедин-С виконується при оцінюванні аномального росту та діагностиці акромегалії і соматотропній недостатності.
Тест на Вітамін D рекомендований вагітним та годуючим жінкам, які мають фактори ризику, а також проводиться при захворюваннях кісток (рахіт, остеомаляція, остеопороз), ожирінні та ін.
Як правильно підготуватися до дослідження?
Кров здавати строго натщесерце; за 24 години до аналізу: не вживати жирну їжу; виключити прийом ліків; скасувати фізичні навантаження; не курити.
Інтерпретація результатів
Рівень соматотропного гормону у крові обчислюється за розрахунком: нанограм на мілілітр (нг/мл, ng/ml).
Для немовлят нормою є показник від 7,7 до 30,8 нг/мл, для дітей від 1 до 14 років – 0,8-7,7 нг/мл. У чоловіків правильним є рівень гормону менше 3 нг/мл, у жінок – менше 8 нг / мл.
Показник вітаміну D в нормі не повинен бути нижчим ніж 30 нг/мл. Значення вище 100 нг/мл вкажуть на його надлишок.
У результатах аналізу на соматомедин-С важливі кількісні показники (вказується рівень концентрації соматомедину-С та референсні значення). Підвищений рівень білка вказує на розвиток акромегалії та хвороби Кушинга, знижений – на анорексію, карликовість, хвороби печінки та ін.