Зміст
Онкологічні захворювання викликає ряд пухлин, які поширюються і проникають у здорові тканини органу. Хвороба розвивається на ранній стадії часом безсимптомно, тому навіть при незначних підозрах слід зробити аналіз, своєчасно виявити патологію і не допустити незворотних процесів.
Що таке онкологічні маркери?
Онкологічні маркери – це складні речовини, які утворюються у результаті індукції у пухлинних клітинах. Підвищений вміст у крові пухлинних маркерів підтверджує наявність онкологічного захворювання.
Важливість застосування онкомаркерів:
- застосовуються для дослідження, прогнозування і диференціації злоякісних захворювань;
- характеризують локалізацію і стадію процесу;
- підтверджують необхідність зарахування пацієнта до групи підвищеного ризику розвитку раку;
- визначають природу новоутворення і рецидив ракової пухлини;
- роблять висновки про наявність та процеси метастазування хвороби;
- після оперативного втручання допомагають виявити існування або повне видалення пухлини.
У діагностичному напрямку ці маркери характеризуються такими ознаками: чутливістю, дискримінаційним рівнем, специфічністю, що дає можливість застосовувати їх не тільки для аналізу, але і з метою прогнозування розвитку патології і необхідності радикальних хірургічних дій.
Відстеження саме динаміки рівня онкомаркера важливіше, ніж сам факт одиничного значення рівня, а специфічність окремо взятого онкомаркера зростає у комплексі з іншими маркерами.
При діагностиці враховується:
- факт підвищення рівня онкомаркера;
- визначення причин підвищення;
- зміна значень конкретного пухлинного маркера;
- необхідність повторення аналізу.
Які бувають аналізи на онкомаркери?
Онкологічні маркери за своїми ознаками різноманітні, так як характеризують різні пухлини. У разі, коли кілька маркерів визначають однакову форму раку, тоді одночасно проводять тестування цих пухлинних маркерів. У той же час один онкомаркер може підтверджувати існування декількох форм раку.
Альфа-фетопротеїн – це глікопротеїн, що визначає важливу роль у виявленні вад плоду (синдром Дауна), також вказує на первинну гепатоцелюлярну карциному. Повторне підвищення показника дозволяє визначити поширення метастазів.
Онкомаркер молочної залози СА15-3 має високу специфічність по відношенню до раку і допомагає визначити у початковій стадії одне з найпоширеніших жіночих захворювань.
Хоріонічний гонадотропін (β-ХГЛ) – гормон, який призначається для діагностики трофобластичних пухлин, хоріонкарціноми яєчок, ракових хвороб шлунково-кишкового тракту та інших внутрішніх органів. Підвищення концентрації відбувається також і при патології не пухлинної природи.
Простато-специфічний антиген (ПСА) при діагностуванні з іншими інформативними даними виконує функцію диференціального показника раку передміхурової залози і аденоми.
Тиреоглобулін (TG) застосовується у діагностиці раку щитовидної залози.
Нейронспецифічна енолаза (NSЕ) застосовується для досліджень нейроендокринних клітин, коли є підозра на дрібноклітинну карциному легенів. Підвищена концентрація (NSЕ) також виявляється при нейробластомі.
Онкомаркер СА-125 призначається для діагностики та лікування пухлин підшлункової залози, серозної карциноми яєчника, ендометрія, молочної залози та інших органів.
Якщо відсутні зміни або зростання показників онкологічних маркерів, лікар може зробити висновки про резистентність пухлини до проведеного лікування і змінювати методику терапії.
Пухлинні маркери важливі для прогнозування захворювання і визначення якомога ефективніших методик лікування, метою яких є само собою збереження життя, а також виключення післяопераційного рецидиву, щоб не допустити метастазів.
Правила підготовки для пацієнта
Онкологічні маркери дають достовірну інформацію про наявність чи відсутність патології, але пацієнти повинні відповідально підійти до правильної підготовки до здачі аналізу. Рекомендовано жінкам уточнювати вимоги до тестування (враховується менструальний цикл, термін вагітності).
Перед дослідженням:
- не вживати їжу за 12 годин до аналізу; за добу виключити вживання алкогольних напоїв та куріння;
- не приймати лікарські препарати (попередньо проконсультувавшись з лікарем);
- утриматися від фізичних навантажень;
- воду пити не забороняється.