Зміст
Загальноклінічні дослідження є лабораторними аналізами, які досліджують фізико-хімічні особливості таких тканин і рідин людини як кров, сеча, кал, мокротиння, мазки або еякулят. Отримавши результати цих аналізів, лікар зможе встановити правильний діагноз, призначити додаткову діагностику певних органів тіла і надати важливі рекомендації щодо лікування захворювання.
Види загальноклінічних досліджень біоматеріалу
Загальноклінічні аналізи включають такі дослідження:
- Загальний аналіз крові, який показує найважливішу інформацію про стан організму;
- Дослідження сечі за різними типами;
- Загальний аналіз калу (виявляє приховану кров або яйця гельмінтів);
- Діагностика мазків із сечостатевих органів різної локалізації та секрету простати, спермограма;
- Загальноклінічні дослідження мокротиння (в тому числі і на бактерії туберкульозу);
- Діагностика гельмінтозу (ентеробіозу);
- Пункції спинномозкової рідини і серозних порожнин;
- Аналізи зішкрібу шкіри, волосся та нігтів на демодекоз та гриби.
Дослідження сечі
Оцінка показників сечі може розповісти про стан і порушення роботи сечостатевої системи, нирок, серця, підшлункової залози, шлунково-кишкового тракту та печінки.
Головними показниками цього дослідження вважаються колір, щільність, прозорість, запах сечі, а також наявність у ній таких речовин, як білок, глюкоза, ацетон, гемоглобін чи уробілін. Крім загального дослідження, багатьом пацієнтам також важливо досліджувати осад сечі, у якому лаборант розгляне число еритроцитів, циліндрів або лейкоцитів в 1 мл урини (метод Нечипоренко). При діагностиці безсимптомних захворювань нирок часто використовуються дослідження протеїнурії (кількість білка в сечі) і проби Зимницького для оцінки концентраційної здатності сечовивідних шляхів.
Дослідження крові
Загальний аналіз крові – це найпоширеніший спосіб лабораторної діагностики стану організму. До складу крові входять два головні компоненти – плазма та формені елементи, кількість яких розглядається при аналізі. У формулі крові (гемограмі) досліджуються лейкоцити, еритроцити, тромбоцити, гемоглобін, ШОЕ, ретикулоцити, гематокрит та колірний показник.
Іноді лікар призначає додатковий аналіз крові на лейкоцитарну формулу з показниками базофілів, лімфоцитів, еозинофілів, моноцитів, нейтрофілів (сегментоядерних і паличкоядерних).
Для загального аналізу здають кров з пальця (безіменного) або з вени.
Дослідження калу
Коли у людини виникають проблеми зі шлунково-кишковим трактом та травним трактом, то зазвичай проводиться загальний аналіз калу, при якому досліджується вміст товстого кишечника (залежно від спожитої їжі, активності ферментів шлунково-кишкового тракту, функцій підшлункової залози і жовчовидільної системи, а також стану м’язової тканини і слизової шлунка та кишечника).
Дослідження калу може бути мікроскопічним, мікологічним, паразитарним, бактеріологічним і хімічним. Це дає можливість не тільки визначити захворювання органів черевної порожнини і шлунково-кишкового тракту, а й виявити глистяні інвазії.
Дослідження мокротиння
Для того, щоб діагностувати такі захворювання, як бронхіальна астма, пневмонія, бронхіти, туберкульоз, рак легенів та інші, досліджують мокроту – субстанцію (секрет), яка збирається на стінках дихальних органів при захворюванні. Мокрота зазвичай виділяється із кашлем та досліджується під мікроскопом.
Дослідження спинномозкової рідини
Спинномозкова рідина захищає клітини центральної нервової системи (головного та спинного мозку); транспортує різні речовини – продукти метаболізму, гормони; підтримує і регулює внутрішньочерепну гіпертензію. Ліквор знаходиться у порожнинах головного мозку, а також порожнинах між м’якою і павутинною мозковими оболонками головного і спинного мозку та лікворопрохідних шляхах, тому для аналізу потрібно робити прокол спинномозкового каналу. Дане дослідження проводиться під мікроскопом і визначає цитоз (число клітин в 1мм3) у лікворі.
Дослідження рідин із серозних порожнин
Серозні порожнини включають перикардіальну, черевну і плевральну оболонки. При певних захворюваннях у цих порожнинах у людини може зібратися багато рідини, якої у нормі повинно бути небагато, лише для зволоження плівок, що вистилають стінки порожнин тіла. Якщо ці стінки запалюються, порушується загальний кровообіг, прогресують такі захворювання як туберкульоз, пневмонія, ревматизм або рак. Щоб дослідити якість та склад рідини також виконується пункція із серозних порожнин.
Показання для проведення загальноклінічних досліджень
Загальноклінічні дослідження призначаються у таких випадках:
- При профілактичних обстеженнях і медичних оглядах (що може допомогти своєчасно виявити захворювання і не допустити його запущеної форми);
- При певних скаргах і симптомах, щоб визначити, чим саме хворіє людина і встановити правильний діагноз;
- При інфекційно-запальних захворюваннях;
- При плановій госпіталізації і перед хірургічними операціями;
- Щоб перевірити перебіг хвороби та проконтролювати ефективність лікування (повторно через певний проміжок часу).
Підготовка до аналізу
Результати аналізів залежать від фізичного і розумового навантаження, прийому ліків та різних продуктів харчування. За добу до дослідження не рекомендується:
- Проводити фізіотерапевтичні процедури, робити рентген, масаж;
- Курити та вживати алкоголь;
- Робити активні фізичні вправи, перевтомлюватися, нервувати;
- Вживати жирну, гостру і солону їжу.
Бажано не їсти нічого за 8 годин до досліджень і попередити лікаря про прийом будь-яких медикаментів (наприклад, глюкокортикоїди викличуть підвищення рівня лейкоцитів). Перед здачею мокротиння потрібно почистити зуби і прополоскати рот та горло.
Для аналізу сечі потрібно дотримуватися гігієнічних правил її збору та зберігання (важливі як час і умови збору, так і чистота посуду). Детальні умови підготовки до загальноклінічних досліджень залежать від їх виду та рекомендацій медичної лабораторії.