Зміст
Велика група хвороб, які виникають через вплив різних патогенних мікроорганізмів і передаються від хворої людини до здорової (у деяких випадках і від зараженої тварини), називаються інфекційними.
Що таке інфекційна панель?
Інфекційна панель – це великий перелік аналізів для діагностики інфекційних захворювань, які поділяють за видами збудників, розвитком хвороби, шляхом зараження і місцем зосередження інфекції.
Якщо розглядають вид збудника, то серед груп інфекцій виділяють такі:
- бактеріальні – людина хворіє, наприклад, сальмонельозом, дизентерією або туберкульозом;
- вірусні – грип, герпес, кір, ВІЛ СНІД та інші;
- виникають через найпростіших – лямбліоз;
- грибкові – кандидоз, лишай;
- інвазивні – джерелом зараження є паразити: гельмінти, кліщі;
- пріонові.
Шлях зараження людини інфекцією може бути від іншої хворої людини (антропоноз), тварини (зооноз), навколишнього середовища – води, повітря (сапроноз).
Розвиток хвороби може бути типовим, атиповим, гострим, хронічним, легким, середнім або тяжким.
Будь-яка інфекція потрапляє у певний орган або систему органів людини і зосереджується у конкретних місцях. Таким чином розрізняють дихальні, кров’яні, кишкові захворювання та інфекції зовнішніх покривів тіла.
Головне завдання аналізів інфекційної панелі визначити наявність тієї чи іншої хвороби інфекційного походження, щоб встановити точний діагноз та отримати можливість вилікуватися потрібними медикаментами.
Які дослідження включає в себе інфекційна панель у Мед-Део?
Інфекційна панель у Мед-Део дає можливість виконати наступні дослідження:
- аналіз на визначення вірусного гепатиту А, В, С та інших гепатитів;
- TORCH- інфекції: герпес 1,2,3 типу, герпес 6,7,8 типи;
- Епштейн Барр віруси (EBY), цитомегаловірусна інфекція;
- краснуха, токсоплазмоз;
- діагностика інфекцій, що передаються статевим шляхом: гарднерельоз, гонорея, кандидоз, мікоплазмоз, хламідіоз, вірус папіломи людини, трихомоніаз, сифіліс, уреаплазмоз;
- біоценози та інші інфекції;
- коронавірус;
- аналіз на туберкульоз;
- дослідження на кліщові інфекції: кліщовий енцефаліт, бореліоз;
- захворювання шлунково-кишкового тракту.
Методи дослідження
Для того, щоб зрозуміти яким мікроорганізмом викликана інфекція (вірусом, грибами або бактеріями), у лабораторіях виконують дослідження певними методами:
- Культуральний – при проведенні даного методу висівається біоматеріал на живильне середовище для культивування мікроорганізмів і, якщо спостерігається їх зростання, то проводяться додаткові тести для визначення чутливості мікробів до антибіотиків;
- Мікроскопічний – рідина або тканини людського організму досліджуються під мікроскопом на забарвленому або незабарвленому склі;
- Серологічний – аналізується кров на наявність антитіл (білків, що з’являються як реакція на шкідливі бактерії);
- Метод газової хроматографії – визначається збудник інфекції за його метаболітами;
- Метод полімеразної ланцюгової реакції – під час дослідження збільшується число ДНК для вивчення генетичного матеріалу джерела інфекції.
Підготовка до дослідження
Правила підготовки до здачі аналізів є ідентичними загальним рекомендаціям. Кров здається вранці натщесерце, останній прийом їжі повинен бути не менше ніж за 8 годин до дослідження. Не можна пити алкоголь і бажано не палити, можна пити лише просту воду. Необхідно повідомити свого лікаря про будь-які прийняті препарати. Фізичне та емоційне навантаження також повинні бути виключені.
Оскільки кров перевіряється на наявність інфекцій, то на результат може вплинути імунітет, інкубаційний період або присутність антитіл, тому буде краще повторити аналіз через деякий час. Якщо досліджуються зовнішні покриви на демодекс, то за добу потрібно припинити обробляти шкіру будь-якими косметологічними засобами.
Для правильних результатів ПЛР-діагностики рекомендується не жити статевим життям кілька днів до дослідження, використовувати стерильний контейнер і дотримуватися всіх необхідних правил гігієни. У період менструації здачу аналізів не призначають.