Зміст
В даний час гістологічне дослідження – один із важливих аналізів для виявлення онкологічних пухлин і контролю лікування хворих із злоякісними захворюваннями.
Що таке гістологічне дослідження?
Гістологічне дослідження – це діагностика тканин за допомогою оптичного мікроскопа для виявлення морфологічних особливостей патологічного процесу.
На даний час цей аналіз є одним із результативних методів сучасної діагностики, який дає високоточну інформацію про тип клітин вилученого матеріалу. При гістологічному дослідженні ділянка тканини або органу, видалених у зв’язку з хірургічним втручанням вивчається для визначення її морфології.
Біопсія – метод гістологічного аналізу, при якому для дослідження беруть елемент тканини ураженого органу з метою виявлення патологічних змін слизової поверхні органів, а також на ранній стадії діагностування онкологічної пухлини. Особливо широко використовується при визначенні діагнозу та призначенні лікування гінекологічних патологій, де за допомогою гістологічного дослідження тканин матки можна встановити наявність злоякісних пухлин і передраковий стан. Гістологічне дослідження біопсійного зразка, яке проводить фахівець-патоморфолог шляхом обробки з мікротоміюванням, забарвленням і досконалим аналізом під мікроскопом, дає можливість визначити характер новоутворення (злоякісне або доброякісне) і встановити відповідний діагноз.
Зразками для аналізу також можуть бути мазки, відбитки, мікрозрізи.
Що показує аналіз на гістологію?
Забір біоматеріалу на гістологічне дослідження використовується для:
- діагностики, спостереження над процесом лікування і ефективності проведених дій;
- скринінгу для пацієнтів, які перебувають на диспансерному лікуванні;
- визначення клітинної патології пухлин, лімфатичних вузлів;
- проведення біопсії при видаленні невеликих новоутворень;
- диференціювання природи пухлини (доброякісна або злоякісна);
- виявлення першопричин вагітностей, що часто перериваються;
- конкретизації діагнозу при тривало прогресуючому запальному процесі;
- обґрунтування вибору методики лікування (необхідність оперативного втручання, хіміотерапії та ін.).
Аналіз на гістологію визначить характер патології і масштаб її поширення при діагностиці захворювань органів: молочної залози; передміхурової залози; щитовидної залози; шийки матки та ендометрію; шлунково-кишкового тракту, печінки та ін.
Ознаками гінекологічної патології, виявлені при гістології, є:
- гіперплазія ендометрію;
- зміна структури залоз матки та їх збільшення;
- виразкові ураження епітелію;
- фіброз слизової тканини;
- наявність кіст та ін.
Від результатів гістологічного аналізу залежить тактика подальшої терапії, і виявлення на ранніх етапах онкологічного захворювання є життєво важливим для здоров’я людини.
Матеріали дослідження
Біоматеріалом для гістологічного дослідження є зразок тканини або органу.