Зміст
Від правильної роботи гіпофіза та надниркових залоз залежать багато обмінних процесів у організмі, контроль рівня необхідних гормонів.
Гормони гіпофіза
Гіпофіз – це ендокринна залоза, у передній долі якої виробляються сім дуже важливих гормонів. Їх роль у підтримці здоров’я організму дуже значима, адже вони регулюють ріст людини, стимулюють роботу щитовидної залози, спонукають до активності певні клітини, що продукують меланін. Частина гормонів активізують утворення гормонів у периферичних залозах, лише побічно впливаючи на фізіологічний процес. До цих гормонів відносяться: тиреотропний гормон, регулятор роботи щитовидної залози; фолікулостимулюючий і лютеїнізуючий гормони, що впливають на функціонування статевих залоз; адренокортикотропний гормон – стимулятор кори надниркових залоз.
Гормони прямої дії – соматотропін, пролактин, меланоцитстимулюючий гормон. Ці гормони грають важливу роль у обміні речовин в організмі.
17-ОН гідроксипрогестерон – попередник кортизолу, який синтезується у клітинах надниркових і статевих залоз. Концентрація 17-ОН-прогестерону збільшується під час вагітності.
Макропролактин – це з’єднання пролактину з антитілом класу G. При зростанні показника пролактину в крові проявляється гіперпролактинемія.
Гормони надниркових залоз
Наднирники – це парні ендокринні залози, які знаходяться над верхньою частиною нирок і виробляють гормони, які виконують різні функції. Через аутоімунні хвороби, інфекції, генні мутації та прийом лікарських препаратів, у організмі порушується вироблення цих гормонів, у зв’язку з чим їх рівень підвищується або знижується.
Аналізи на надниркові гормони досліджують кортизол, альдостерон, андростендіон, дегідроепіандростерон, адренокортикотропний гормон та інші.
Кортизол – дуже важливий гормон, він виконує функцію обміну білків, жирів та вуглеводів. Також кортизол відповідає за стрес у організмі людини, оскільки саме через нього підвищується артеріальний тиск, прискорюється серцебиття, напружуються м’язи і збільшується тонус кровоносних судин. Робота альдостерону полягає у стабілізації водно-сольового обміну – контролю процесів споживання, всмоктування та розподілу води і електролітів у кровоносній системі, таким чином збільшуючи об’єм крові.
Дегідроепіандростерон впливає на утворення естрогенів у жінок, які допомагають їм бути активними і мати в нормі статеві функції. Крім цього ДГЕА сприяє уповільненню ушкодження тканин мозку і відновленню нейронів.
Якщо робота гормонів надниркових залоз буде порушена, то це може привести до серйозної загрози здоров’ю та життю людини.
У яких випадках можуть направити на дослідження гіпофізарно-надниркових показників?
Коли людина проходить обстеження у ендокринолога і має конкретні скарги, її можуть направити на проведення діагностики гіпофізарно-надниркових показників. Лікарю будуть потрібні результати аналізів у таких випадках:
- для діагностики порушення функціонування гіпофіза;
- для виявлення причин підвищення рівня пролактину та визначення форми гіперпролактинемії;
- для з’ясування причини нерегулярного менструального циклу і безпліддя;
- при проявах у пацієнта гірсутизму, ожиріння, високого або низького тиску, гіпоглікемії, постійної втоми і слабкості в м’язах, підвищеного рівня глюкози у крові, зміни процесів засвоєння мінеральних речовин. При таких симптомах і певних показниках аналізів може бути діагностована хвороба Аддісона або синдром Іценко-Кушинга;
- при дослідженні кори і пухлин надниркових залоз;
- якщо людина скаржиться на надмірне сечовипускання, анорексію, часте бажання пити воду, судоми, блювання, пронос, порушення серцевого ритму, то може підозрюватися гіпо- або гіперкаліємія;
- якщо у хворого присутня слабкість, проблеми з пам’яттю та мисленням або, навпаки, перезбудження, судоми та сильна спрага, то може припускатися гіпо- або гіпернатріємія;
- для контролю стану пацієнта після проведення операцій або отримання травм;
- для пошуку причин водно-електролітних порушень;
- для перевірки ефективності проведеного лікування.
Як правильно підготуватися до аналізу?
До аналізів на гіпофізарно-надниркові показники потрібно ретельно підготуватися:
- не вживати продукти, що містять вуглеводи, а також естрогени, стероїди, оральні контрацептиви, сечогінні препарати протягом місяця (мінімум два тижні) до обстеження;
- не можна пити алкогольні напої за добу до аналізу і їсти будь-які харчові продукти за дванадцять годин; можна пити просту воду;
- немовлят до року не годувати півгодини до дослідження, а дітей до 5 років – три години; протягом тижня скасувати прийом препаратів для лікування та профілактики серцевої і ниркової недостатності, а також для зниження артеріального тиску;
- за дві доби до аналізу скасувати прийом препаратів статевих гормонів (естрогенів, андрогенів) і за добу – будь-яких інших медикаментів;
- не займатися активними фізичними вправами і не нервувати протягом трьох днів перед дослідженням;
- відпочити дві години до здачі крові та не курити за кілька годин.