Зміст
Інфекційні захворювання – одні з найчастіших і небезпечних хвороб, якими можуть заразитися і дорослі і діти. Виявлення наявності вірусу або бактерій на ранніх термінах інфікування дуже важливо для хворої людини та людей, які знаходяться поруч із нею.
Чому важливо здавати аналізи на інфекції?
Головним джерелом інфекції є людина, яка безпосередньо передає мікроби іншим оточуючим повітряно-крапельним шляхом або при фізичних контактах. Щоб уникнути широкого розповсюдження вірусів, потрібно при перших характерних симптомах захворювань негайно звертатися до лікаря, який призначить потрібні дослідження. У 90% випадків всі хвороби у дітей – інфекційні, оскільки їх зростаючому організму ще складно чинити опір атаці патогенних мікроорганізмів. Саме тому необхідно відвідувати педіатра і здавати аналізи, якщо у дитини є будь-які прояви поганого самопочуття, шкірні висипання або ознаки респіраторного захворювання.
Інфекційні дослідження включають не тільки аналізи на ІПСШ або TORCH-інфекції, але й аналізи на кір, коклюш, паротит, дифтерію, правець, аденовіруси та парвовіруси, збудники атипової пневмонії (мікоплазми та хламідії), віруси грипу А, В і їх підтипи, різні кишкові інфекції (ротавіруси, ентеровіруси).
Методика дослідження
Для дослідження береться венозна кров, мазки з носоглотки і ротоглотки, харкотиння і плевральна рідина, біоптат та змив із бронхів. Щоб проаналізувати біоматеріал, використовуються такі методи:
- Серологічний – виявляється титр антитіл до антигенів, які циркулюють у крові організму; досліджується не сам вірус, а продукти його діяльності і як імунна система на них відреагувала. Цей метод точний, надійний, швидко виконується, вказує на те, як розвивається хвороба, наскільки ефективним є лікування і чи потрібна госпіталізація пацієнта до стаціонару;
- Імунологічний – дає визначення стану імунної системи, кількості і функцій клітин та імунних комплексів організму; є складним аналізом, але дає можливість зрозуміти, як буде розвиватися те чи інше інфекційне захворювання;
- Метод полімеразно-ланцюгової реакції – молекулярно-генетичне дослідження, під час якого виконуються певні дії з отриманим біоматеріалом інфікованої людини та визначається тип збудника хвороби. ПЛР-діагностика – це високочутливий і достовірний аналіз інфекцій.
Підготовка до дослідження
Здавати аналізи рекомендується вранці, бажано натщесерце або хоча б через три години після їжі. Необхідно відмовитися від чистки зубів, полоскання рота, жування жувальної гумки, куріння, вживання будь-яких напоїв. Винятком є збір мокротиння – для цього потрібно випити достатню кількість води за дванадцять годин перед дослідженням.
Для отримання правильних результатів важливо не приймати будь-які ліки (антибіотики, проносні препарати) і закапувати краплі в ніс. Також на відповіді лабораторної діагностики може вплинути попереднє введення вакцини з метою профілактики інфекційних захворювань.