Зміст
Біохімічні дослідження є лабораторними методами обстеження, які застосовуються у різних напрямках медицини для розшифрування біохімічних реакцій у плазмі, крові, сечі та іншому біологічному матеріалі.
Особливості біохімічного дослідження крові
Даний метод лабораторної діагностики допомагає проаналізувати стан таких внутрішніх органів, як підшлункова залоза, печінка, жовчний міхур, нирки та ін., виявити ревматичний та запальний процеси, дисбаланс водно-сольового обміну та порушення складу мікроелементів. Біохімічний аналіз крові описує показники, у яких вказана активність ферментів сироватки крові, а також стан вуглеводного, мінерального, білкового та ліпідного обміну. Такі дослідження крові необхідні для того, щоб повністю обстежити організм і визначити, чим саме хвора людина. У кожному конкретному випадку лікарю потрібно отримати результати показників різних біохімічних компонентів.
Показання до проведення аналізу
Біохімічні дослідження завжди призначаються при захворюваннях серця, нирок, ендокринної системи, опорно-рухового апарату, гепатобіліарної системи, шлунково-кишкового тракту та системи крові. Також цей аналіз важливий для пацієнтів, які перебувають на стаціонарному лікуванні, оскільки саме так контролюється проведена терапія. Результати обстежень допоможуть лікарю дізнатися, наскільки було ефективним лікування захворювання.
Як проводиться дослідження?
За добу до аналізу потрібно виключити жирну, гостру і смажену їжу, каву, шоколад та алкогольні напої. Випита увечері кава може підвищити кількість лейкоцитів, а алкоголь – змінити рівень сечової кислоти. Здача крові виконується вранці, лише на голодний шлунок. Рекомендується не їсти нічого за вісім-дванадцять годин до аналізу і не пити чай або інші солодкі напої, крім води. Протягом двох годин до дослідження крові потрібно відмовитися від куріння. Протипоказані й активні фізичні вправи, й емоційна тривожність. Для того щоб не підвищився рівень холестерину та креатиніну, краще трохи посидіти і заспокоїтися перед обстеженням. Не варто здавати кров після масажу, лікувальної фізкультури, рентгенографії, голковколювання, ультразвукового дослідження або фізіотерапевтичних процедур.
Якщо людина приймає якісь медикаменти (наприклад, антибіотики), то про це має бути повідомлений лікар-куратор, адже бажано робити аналіз до прийому ліків або через два тижні після закінчення терапії. Щоб дослідити кров, її беруть із вени в об’ємі 5-8 мл та розглядають у стерильній сухій пробірці без антикоагулянтів.
Аналіз зазвичай виконується протягом одного-двох робочих днів.
Що покажуть результати біохімічного аналізу крові?
При проведенні дослідження оцінюються більш ніж 20 елементів. Насамперед, лікар дивиться на показники жирів, вуглеводів, пігментів, ензимів, білків, азотистих речовин та неорганічних компонентів. Якщо у даних показниках є зміни – це говорить про ускладнення в організмі:
- підвищення білка свідчить про наявність інфекції, можливу кровотечу, ревматоїдний артрит, онкологічні захворювання або проблеми зі шлунково-кишковим трактом, підшлунковою залозою, нирками чи печінкою;
- коли збільшується рівень жирів – це вказує на гепатовіруси, цукровий діабет, жовтяницю або надмірну вагу пацієнта; якщо підвищується холестерин – це говорить про атеросклероз судин, гіпофункції щитоподібної залози, ризик захворювань серця і судин; зміни показників вуглеводів (рівня цукру та глюкози) є наслідком гіперсекреції щитоподібних гормонів, погіршення ниркових і печінкових функцій, синдрому Кушинга, цукрового діабету, фізичного або психологічного напруження, акромегалії, розладів підшлункової залози; якщо глюкоза знижується, значить, людина погано харчується або у неї зменшені функції ендокринної системи;
- азотисті елементи крові (креатин і сечовина) відображають стан роботи виділення печінки та нирок; пігменти містять білірубін і, коли він піднімається, то це є ознакою патології печінки, порушень відтоку жовчі та руйнування еритроцитів;
- такі ферменти (ензими) як амілаза вказують на панкреатит, а трансаміназа – на інфаркт міокарда або гепатит;
- особливо розглядається також кількість у крові неорганічних компонентів та вітамінів (таких як калій, натрій, хлор, кальцій, залізо, вітаміни В9 і В12).
Аналізуючи всі ці зміни у біохімічних дослідженнях, а також певні симптоми захворювання, лікар зможе встановити правильний діагноз та призначити ефективне лікування. Для того щоб пацієнт отримав максимально точні результати, важливо робити повторний аналіз у одній і тій же лабораторії.